Islamul Azi: Informatie viza pentru a ajunge in Liban - Islamul Azi

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Informatie viza pentru a ajunge in Liban

#1 Useril este offline   ioanax07 

• Īncepător
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22-May 09

Posted 22 May 2009 - 11:40 AM

Buna ziua
In primul rand imi cer scuze daca mai exista un topic cu acelasi subiect. Trebuie sa ajung in Liban si problema mea este viza...din cate am auzit,romancelor li se acorda foarte greu viza.As vrea sa le intreb pe cele care au calatorit in Liban despre procedura acordarii vizei,cat dureaza si care este calea cea mai scurta.Nu sunt casatorita cu cetatean libanez dar as putea ,,face rost'' de o inviatie sau ceva de genul. Daca stie cineva ceva in legatura cu acest subiect v-as fi recunoscatoare.

o zi buna tuturor
"Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta"

#2 Useril este offline   aishaa 

• Advanced Member
  • Postari: 2018
  • Inregistrat: 16-April 08

Posted 22 May 2009 - 11:55 AM

Buna,
nu este complicat deloc daca esti la prima ta vizita in LIban. Este foarte dificil sa reintri in tara daca esti romanca si ai mai fost aici, deoarece e obicei fetele noastre lucreaza prin baruri.

Ai nevoie doar de bilet de avion dus intors si nu neaparat de invitatie, ci de o adresa si un numar de telefon al unei familii libaneze care va sustine ca te va caza. Ei vor fi responsabili pentru tine. E bine sa ai vreo mie de dolari la tine. Mie nu mi-au cerut sa arat banii, nici altora si nu este o conditie oficiala, dar in caz ca ai probleme ajuta. Sau un card. Foarte important: nu poti intra in Liban daca ai viza pentru Israel. Atit, in rest este simplu. La aeroport te intreaba de motivul vizitei (turistic, vizitezi niste prieteni) si iti cer adresa familiei respective, completezi un formular si gata. Iti dau viza pe o luna, o poti prelungi la 2, maxim 3 luni, apoi e mai dificil sa ramii.
Poti verifica informatiile date de mine sunind pur si mplu la ambaada Libanului din Romania. Sunt draguti si iti dau tte informatiile.
''Oricine poseda aceste patru trasaturi este un ipocrit si oricine poseda citeva dintre ele are un element de ipocrizie pina cind renunta la acel aspect: cel care, atunci cind vorbeste, minte; cel care, atunci cind promite, isi incalca promisiunea; cel care, atunci cind se cearta, depaseste limitele si cel care, atunci cind face o intelegere, o incalca.''

#3 Useril este offline   ioanax07 

• Īncepător

Posted 22 May 2009 - 12:26 PM

Vezi postareaAishaA, la May 22 2009, 12:55 PM, a spus:

Buna,
nu este complicat deloc daca esti la prima ta vizita in LIban. Este foarte dificil sa reintri in tara daca esti romanca si ai mai fost aici, deoarece e obicei fetele noastre lucreaza prin baruri.

Ai nevoie doar de bilet de avion dus intors si nu neaparat de invitatie, ci de o adresa si un numar de telefon al unei familii libaneze care va sustine ca te va caza. Ei vor fi responsabili pentru tine. E bine sa ai vreo mie de dolari la tine. Mie nu mi-au cerut sa arat banii, nici altora si nu este o conditie oficiala, dar in caz ca ai probleme ajuta. Sau un card. Foarte important: nu poti intra in Liban daca ai viza pentru Israel. Atit, in rest este simplu. La aeroport te intreaba de motivul vizitei (turistic, vizitezi niste prieteni) si iti cer adresa familiei respective, completezi un formular si gata. Iti dau viza pe o luna, o poti prelungi la 2, maxim 3 luni, apoi e mai dificil sa ramii.
Poti verifica informatiile date de mine sunind pur si mplu la ambaada Libanului din Romania. Sunt draguti si iti dau tte informatiile.

Ms mult de tot pentru raspuns,esti f dragutza. Am auzit despre fetele noastre care lucreaza prin cluburi,tocmai de aceea am inteles ca este cam greu pentru noi cu viza. Din ce am citit eu pe site-ul ambasadei,viza pentru Liban se obtine doar din ambasada si nu din aeroport iar timpul de asteptare este aprox. 1 luna. Prietenul meu este foarte bolnav si trebuie sa ajung neaparat acolo,de aceea sper ca nu o sa trebuiasca sa astept o luna dupa viza :( Iti multumesc inca odata.

#4 Useril este offline   aishaa 

• Advanced Member

Posted 22 May 2009 - 12:34 PM

MMM... nu stiu ce sa iti spun. Eu am venit in Liban in septembrie, am sunat anterior la ambasada si mi-au zis ca iau viza din aeroport daca sunt la prima intrare in tara. Nu am avut nici o problema la aeroport, doar mi-au cerut numele si numarul de telefon al familiei la care venisem. Nu cred sa fi schimbat regulile intre timp. Suna la ambasada, e cel mai sigur.
''Oricine poseda aceste patru trasaturi este un ipocrit si oricine poseda citeva dintre ele are un element de ipocrizie pina cind renunta la acel aspect: cel care, atunci cind vorbeste, minte; cel care, atunci cind promite, isi incalca promisiunea; cel care, atunci cind se cearta, depaseste limitele si cel care, atunci cind face o intelegere, o incalca.''

#5 Useril este offline   ioanax07 

• Īncepător

Posted 22 May 2009 - 12:55 PM

Vezi postareaAishaA, la May 22 2009, 01:34 PM, a spus:

MMM... nu stiu ce sa iti spun. Eu am venit in Liban in septembrie, am sunat anterior la ambasada si mi-au zis ca iau viza din aeroport daca sunt la prima intrare in tara. Nu am avut nici o problema la aeroport, doar mi-au cerut numele si numarul de telefon al familiei la care venisem. Nu cred sa fi schimbat regulile intre timp. Suna la ambasada, e cel mai sigur.

Ms mult mult de tot,raspunsul tau m-a mai linistit putin caci eram tare ,,stresata'' :D cu asteptatul asta de o luna.O sa sun la ambasada sa intreb,sper sa fie asa cum spui tu..probabil nu si-au mai actualizat informatiile de pe site.

#6 Useril este offline   aishaa 

• Advanced Member

Posted 22 May 2009 - 01:36 PM

Uite, am mai intrebat pe cineva din Liban care are informatiile mai actualizate. Spune ca sunt aceleasi reguli si sa nu te bazezi pe site. Numarul de la ambaada il gasesti la informatii, ceri consulatul, au program intre 9 si 1. Eu cred ca nu trebuie sa te stresezi, inshAllah va fi usor totul. Ca sa nu fie suspiciuni la aeroport poti sa te imbraci mai decent, desi sunt foarte multi crestini si aici si lumea e imbracata ca in Romania.

#7 Useril este offline   ioanax07 

• Īncepător

Posted 22 May 2009 - 01:42 PM

Tocmai am sunat la ambasada,desi m-a cam repezit d-ra de la telefon intr-adevar ai avut dreptate..viza se ia din aeroport insallah cum spuneti voi.Sper sa fie totul bine.Merci inca odata.o zi buna iti doresc

#8 Useril este offline   Ahmed90 

• Advanced Member
  • Postari: 1567
  • Inregistrat: 10-July 08
  • Interests:islam

Posted 25 May 2009 - 11:28 PM

Vezi postareaAishaA, la May 22 2009, 02:36 PM, a spus:

Uite, am mai intrebat pe cineva din Liban care are informatiile mai actualizate. Spune ca sunt aceleasi reguli si sa nu te bazezi pe site. Numarul de la ambaada il gasesti la informatii, ceri consulatul, au program intre 9 si 1. Eu cred ca nu trebuie sa te stresezi, inshAllah va fi usor totul. Ca sa nu fie suspiciuni la aeroport poti sa te imbraci mai decent, desi sunt foarte multi crestini si aici si lumea e imbracata ca in Romania.

Unde in Liban stai Aisha?
Iadul este infasurat cu dorinte si Raiul cu greutati

#9 Useril este offline   aishaa 

• Advanced Member

Posted 26 May 2009 - 11:02 AM

In Jounieh, linga Beirut, dar sotul are treaba des prin Beirut. E un oras crestin, nu simt nici o diferenta fata de Romania aici; cred ca sunt singura cu hijab din orasel.

#10 Useril este offline   Ahmed90 

• Advanced Member
  • Postari: 1567
  • Inregistrat: 10-July 08
  • Interests:islam

Posted 26 May 2009 - 02:58 PM

Vezi postareaAishaA, la May 26 2009, 12:02 PM, a spus:

In Jounieh, linga Beirut, dar sotul are treaba des prin Beirut. E un oras crestin, nu simt nici o diferenta fata de Romania aici; cred ca sunt singura cu hijab din orasel.

Aaa eu cand merg in Liban merg in Saida ..e aproape de Beirut:D
Iadul este infasurat cu dorinte si Raiul cu greutati

#11 Useril este offline   simplyelenna 

• Membru
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 10-September 08
  • Interests:Istorie, cultura, civilizatie, spiritualitate

Posted 28 May 2009 - 08:28 PM

Buna seara,

Am procedat si eu ca tine inainte sa plec in Liban, am intrebat disperata peste tot ce trebuie sa fac sa plec in Liban, ce acte am nevoie etc....pentru ca toti iti spun ca ai nevoie de viza, iar pe site-ul Ministerului de Externe vei afla ca se obtine de la Ambasada Libanului si dureaza vreo luna. In realitate, este mult mai simplu. Eu am fost o data in oct. 2008, cand am fost sa imi cunosc viitorul sot si apoi luna trecuta, cand ne-am si casatorit. Viza am obtinut-o pe aeroport. Am avut in pasaport un biletel cu adresa familiei la care urma sa locuiesc, nr. de telefon de acasa si nr. de telefon al persoanei care m-a asteptat la aeroport. Nu am platit nimic. Nu m-a intrebat nimeni nimic. Si a doua oara a fost la fel ca prima...mi s-a urat "welcome to Lebanon". Asa ca ...drum bun :)

#12 Useril este offline   ioanax07 

• Īncepător

Posted 29 May 2009 - 08:27 PM

Vezi postareasimplyelenna, la May 28 2009, 09:28 PM, a spus:

Buna seara,

Am procedat si eu ca tine inainte sa plec in Liban, am intrebat disperata peste tot ce trebuie sa fac sa plec in Liban, ce acte am nevoie etc....pentru ca toti iti spun ca ai nevoie de viza, iar pe site-ul Ministerului de Externe vei afla ca se obtine de la Ambasada Libanului si dureaza vreo luna. In realitate, este mult mai simplu. Eu am fost o data in oct. 2008, cand am fost sa imi cunosc viitorul sot si apoi luna trecuta, cand ne-am si casatorit. Viza am obtinut-o pe aeroport. Am avut in pasaport un biletel cu adresa familiei la care urma sa locuiesc, nr. de telefon de acasa si nr. de telefon al persoanei care m-a asteptat la aeroport. Nu am platit nimic. Nu m-a intrebat nimeni nimic. Si a doua oara a fost la fel ca prima...mi s-a urat "welcome to Lebanon". Asa ca ...drum bun :)

Ms mult ca mi-ai impartasit experienta ta.Intr-adevar eram putin disperata pentru ca ,,nemernicii'' :D asa spun pe site ca poti obtine viza doar din ambasada :aggressive: dar dupa :angel: ce am sunat m-am mai linistit.Sper sa-mi ureze si mie welcome to Lebanon fara prea multe intrebari :angel: .

Share this topic:

Pagina 1 din 1

Fast Reply

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Page Rank
Checker