Islamul Azi: casatoria - Islamul Azi

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

casatoria

#1 Useril este offline   Doina.P 

• Īncepător
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 06-January 10

Posted 06 January 2010 - 07:24 PM

As dori sa stiu si eu care sunt indatoririle si obligatiile barbatului musulman pentru oficierea casatoriei civile si religioase ?
Dar a viitoarei sotii?
In privinta partii financiare si materiale cu ce trebuie sa participe fiecare la aceasta casatorie?
Dupa casatoriei care sunt indatoririle si obligatiile sotului si ale sotiei fata de caminul conjugal?

As dori cat mai multe detalii. Multumesc

#2 Useril este offline   Muna68 

• Advanced Member
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 08-March 09

Posted 07 January 2010 - 12:06 AM

Vezi postareaDoina.P, la Jan 6 2010, 05:24 PM, a spus:

As dori sa stiu si eu care sunt indatoririle si obligatiile barbatului musulman pentru oficierea casatoriei civile si religioase ?
Dar a viitoarei sotii?
In privinta partii financiare si materiale cu ce trebuie sa participe fiecare la aceasta casatorie?
Dupa casatoriei care sunt indatoririle si obligatiile sotului si ale sotiei fata de caminul conjugal?

Buna Doina
In Islam,casatoria de baza este cea religioasa.Pentru aceasta,dupa ce viitorii soti au hotarit sa se casatoreasca,mirele trebuie sa plateasca o dota miresei,dota stabilita de parintii fetei(in general).Aceasta dota poate fi in bani sau orice altceva,fiecare dupa posibilitati.Dota apartine exclusiv viitoarei sotii si poate face ce vrea cu ea.
Casatoria civila trece aproape neobservata,dar la starea civila,mireasa trebuie sa fie insotita de cineva din familia ei(mama,tata,o sora casatorita,un frate...etc)
Nunta,de obicei este facuta de mire sau parintii acestuia,dar daca se mai contribuie si din partea cealalta,nu este nici o nenorocire.
Daca mireasa se muta acasa la mire dupa nunta,ea va primi din partea familiei un ajutor(mobila,covoare...etc.)
Dupa casatorie,sotul are obligatia sa-si intretina sotia si viitorii copii si sa le asigure traiul zilnic.
Sotia nu este obligata sa aiba un serviciu,trebuie sa-si asculte sotul,sa-l ingrijeasca,sa ingrijeasca si sa educe copiii.
Daca sotul este musulman si sotia de alta religie,copiii rezultati din aceasta casatorie vor fi obligatoriu musulmani.
Acestea sint doar citeva detalii,daca mai vrei sa stii si altceva,nu ezita sa intrebi. :friends:
Allah Preainaltul spune:

Si cereti iertare pentru greselile voastre
Si cereti iertare de la Allah;caci Allah este Iertator si Mult Milostiv
Aduceti laude Domnului vostru si cereti Lui iertare;caci El se intoarce catre voi cu mila.

#3 Useril este offline   .: hayat :. 

• Super Membru
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 22-April 08

Posted 07 January 2010 - 09:47 PM

Vezi postareaMuna68, la Jan 7 2010, 12:06 AM, a spus:

Buna Doina
In Islam,casatoria de baza este cea religioasa.Pentru aceasta,dupa ce viitorii soti au hotarit sa se casatoreasca,mirele trebuie sa plateasca o dota miresei,dota stabilita de parintii fetei(in general).Aceasta dota poate fi in bani sau orice altceva,fiecare dupa posibilitati.Dota apartine exclusiv viitoarei sotii si poate face ce vrea cu ea.
Casatoria civila trece aproape neobservata,dar la starea civila,mireasa trebuie sa fie insotita de cineva din familia ei(mama,tata,o sora casatorita,un frate...etc)
Nunta,de obicei este facuta de mire sau parintii acestuia,dar daca se mai contribuie si din partea cealalta,nu este nici o nenorocire.
Daca mireasa se muta acasa la mire dupa nunta,ea va primi din partea familiei un ajutor(mobila,covoare...etc.)
Dupa casatorie,sotul are obligatia sa-si intretina sotia si viitorii copii si sa le asigure traiul zilnic.
Sotia nu este obligata sa aiba un serviciu,trebuie sa-si asculte sotul,sa-l ingrijeasca,sa ingrijeasca si sa educe copiii.
Daca sotul este musulman si sotia de alta religie,copiii rezultati din aceasta casatorie vor fi obligatoriu musulmani.
Acestea sint doar citeva detalii,daca mai vrei sa stii si altceva,nu ezita sa intrebi. :friends:

scuza-ma surioara dar astea fac parte din traditie nu din islam...

#4 Useril este offline   .: hayat :. 

• Super Membru
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 22-April 08

Posted 07 January 2010 - 09:51 PM

Vezi postareaDoina.P, la Jan 6 2010, 07:24 PM, a spus:

Dar a viitoarei sotii?

daca stii engleza citeste ce am atasat..

#5 Useril este offline   vero81 

• Īncepător
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-April 10

Posted 08 June 2010 - 04:03 PM

Buna ziua, imi cer scuze ca intervin pe alt subiect dar are o oarecare legatura.
As dori sa stiu ce inseamna casatoria islamica.....din ce-am auzit de la persoane musulmane daca cei 2 traiesc impreuna, iar barbatul prezinta femeia drept sotia lui(nu iubita, nu viitoare sotie) inseamna ca cei 2 sunt dpdv islamic casatoriti.
As dori sa aflu mai multe despre acest subiect de la voi.
Va multumesc anticipat

#6 Useril este offline   moonasdm 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Postari: 2284
  • Inregistrat: 22-February 08

Posted 08 June 2010 - 04:29 PM

Vezi postareavero81, la 08 June 2010 - 04:03 PM, a spus:

Buna ziua, imi cer scuze ca intervin pe alt subiect dar are o oarecare legatura.
As dori sa stiu ce inseamna casatoria islamica.....din ce-am auzit de la persoane musulmane daca cei 2 traiesc impreuna, iar barbatul prezinta femeia drept sotia lui(nu iubita, nu viitoare sotie) inseamna ca cei 2 sunt dpdv islamic casatoriti.
As dori sa aflu mai multe despre acest subiect de la voi.
Va multumesc anticipat

Fals,intru-totul.
Casatoria islamica are loc intre doi martori respectindu-se cerintele ei:
-platire mehr-ului(dota miresei);
-aprobarea parintilor pentru casatorie(in cazuri fericite)

Cei doi nu au voie s atraisca impreuna fara contractul prenuptial facut de maazun si 2 martori;altfel e pacat si se pedepseste in legea islamica drastic
اللهم أغفر لي
وللمسلمين والمسلمات
والمؤمنين والمؤمنات
الأحياء منهم والأموات
إلى يوم الدين

Share this topic:

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Page Rank