Islamul Azi: Stiinta moderna a dovedit ceea ce musulmani stiu de 1400 de ani - Islamul Azi

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Stiinta moderna a dovedit ceea ce musulmani stiu de 1400 de ani SubhanaAllah niste cifre extrase din studiile DR. Tarik al Swaidan

#1 Useril este offline   Badya 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Grup: Members
  • Postari: 557
  • Inregistrat: 31-October 08

Posted 17 April 2010 - 12:06 AM

Salam alaikum wa rahmatulah,

Bissmillah , iata frati si surori un extras din studiile d-lui DR. tarik al Sweidan....Foarte interesant ,iata printre altele ca numarul in care a fost precizat in Sf. Qoran ,cuvantul femeie si respectiv cuvantul barbat este de 24 de ori fiecare ,iata egalitatea nu numai in fata lui Allah ,ba chiar si numerica a folosirii acestor cuvinte in SF. Quran. Aceasta si multe alte cifre interesante gasiti mai jos ...

Some very interesting findings of Dr. Tariq Al Swaidan:

Tariq Al Swaidan discovered some verses in the Holy Qur'an that
mention

one thing is equal to another, i.e. men are equal to women. Although

this makes sense grammatically, the astonishing fact is that the
number

of times the word man appears in the Qur'an is 24 and the number of

times the word woman appears is also 24, therefore not only is this

phrase correct in the grammatical sense but also true mathematically,

i.e. 24 = 24.

Upon further analysis of various verses, he discovered that this is

consistent throughout the whole Qur'an, where it says one thing is like

another. See below for astonishing result of the words mentioned
number

of times in Arabic Qur'an:

Dunia (one name for life) 115. Aakhirat (one name for the life after

this

world) 115

Malaika (Angels) 88 . Shayteen (Satan) 88

Life 145 .... Death 145

Benefit 50 . Corrupt 50

People 50 . Messengers 50

Eblees (king of devils) 11 . Seek refuge from Eblees 11

Museebah (calamity) 75 . Thanks 75

Spending (Sadaqah) 73 . Satisfaction 73

People who are mislead 17 . Dead people 17

Muslimeen 41 . Jihad 41

Gold 8 . Easy life 8

Magic 60 . Fitnah (dissuasion, misleading) 60

Zakat (Taxes Muslims pay to the poor) 32 . Barakah (Increasing or

blessings of wealth) 32

Mind 49 . Noor 49

Tongue 25 . Sermon 25

Desite 8 . Fear 8

Speaking publicly 18 . Publicising 18

Hardship 114 .... Patience 114

Muhammed 4 . Sharee'ah (Muhammed's teachings) 4

Man 24. Woman 24

And amazingly enough have a lo ok how many times the following words

appear:

Salat 5,

Month 12,

Day 365,

Sea 32, Land 13

Sea + land = 32+13= 45

Sea = 32/45*100=71.11111111%

Land = 13/45*100 = 28.88888889%

Sea + land =100.00%

Modern science has only recently proven that the water covers 71.111%

of he earth, while the land covers 28.889%.

Is this a coincidence?

Question is that Who taught Prophet Muhammed (PBUH) all this?

Reply automatically comes in mind that ALMIGHTY ALLAH taught him this.

As the Qur'an also tells us this. Please pass this on to all your
friend

and Muslims you know.Aayah 87 of Suraa (Chapter) Al-Anbia \ para
17:

L

#2 Useril este offline   nargis 

• Advanced Member
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 18-June 09
  • Interests:Metafizica, teologie comparata, filosofie, biologie.

Posted 17 April 2010 - 12:23 AM

Subhanallah!
Multumim pentru postare, sora Badya! :give_rose:

Poate incercati si o traducere in romana, daca aveti timp.

#3 Useril este offline   =Ascary= 

• Islamul Azi
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator - Islamul la zi
  • Postari: 7589
  • Inregistrat: 31-January 09

Posted 17 April 2010 - 02:24 AM

"Stiinta moderna a descoperit de curand ca apa acopera 71.111% din suprafata Pamantului,
in timp ce uscatul acopera 28.889% din suprafata Pamantului."

Sa ne miram ca Profetul (saws) stia toate aceste lucruri acum 1400 de ani?
Noi nu ne miram. Noi stim ca acestea i-au fost revelate de Allah Preainaltul.

#4 Useril este offline   Maha 

• Super Membru
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 02-January 08

Posted 17 April 2010 - 08:50 AM

SubhanaAllah. Multumim, sora Badya, Allah sa te rasplateasca, foarte interesanta postarea. :give_rose:

#5 Useril este offline   Kawthar 

• Super Membru
  • Postari: 274
  • Inregistrat: 18-July 08

Posted 17 April 2010 - 05:57 PM

Mashallah!
impresionant!

#6 Useril este offline   sharon 

• Banat din proprie initiativa
  • Grup: Banned
  • Postari: 711
  • Inregistrat: 10-February 09
  • Interests:neinteresant pentru altii

Posted 17 April 2010 - 09:12 PM

Daca nu gresesc si biblia pomeneste aceleas lucruri privind proportia dintre pamant si apa.

Odata eram in tren spre suceava.In compartiment un tip
ce n-am sa-l uit.
Ochi patrunzatori,voce placuta,incepem de la vreme si de la recolte ca sa
ma aduca in final la Biblie la cat este de adevarata etc...etc...
nu l-am intrerupt,nu l-am aprobat si nu l-am contrazis.
Avea ceva in fel de a fi ce mi impus atentie si stima.
In final,mi-a spus ca este pocait,pocait de 10 ani.
Atunci i-am spus ca il cred cuvant cu cuvant de cat de bine a stiut biblia lucruri stiintifice
inainte de descoperirea lor,doar biblia -vechiul testamet- au scris-o stramosii mei...
A ras si pentru ca era foarte inteligent si documentat, ne-am despartit prieteni.

In orce caz este un loc interesant de a puncta cateva lucruri scrise in cartile sfinte care s-au adeverit apoi in timp.

#7 Useril este offline   =Ascary= 

• Islamul Azi
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator - Islamul la zi
  • Postari: 7589
  • Inregistrat: 31-January 09

Posted 17 April 2010 - 09:41 PM

Vezi postareasharon, la 17 April 2010 - 09:12 PM, a spus:

Atunci i-am spus ca il cred cuvant cu cuvant de cat de bine a stiut biblia lucruri stiintifice
inainte de descoperirea lor,doar biblia -vechiul testamet- au scris-o stramosii mei...

Si noi credem in cartile revelate prin profeti,stramosilor dumneavoastra,Thora (si in Vechiul si Noul Testament).
Atata doar ca multe din cele scrise sunt distorsionate si nu mai sunt identice cu cele revelate initial.
Ca om ce ati lucrat cu date si cifre exacte cum va explicati aceste adevaruri stiintifice aflate in cartile sfinte,
scrise cu mii de ani in urma?

#8 Useril este offline   sharon 

• Banat din proprie initiativa
  • Postari: 711
  • Inregistrat: 10-February 09
  • Interests:neinteresant pentru altii

Posted 18 April 2010 - 10:48 AM

d-le Ascary,nu sunt negationist.
Recunosc ca am semne de intrebare.
recunoec ca sunt fenomene pentru care nu am explicatie.
Recunosc ca maimuta desi stiintific seamana cu mine,sau invers,
asi fi vrut totusi alt stramos.
De asemeni nu inteleg cum functioneaza telepatia,energia interioara a unor oameni, multe alte domenii
ridica semne de intrebare prin fenomene inexplicabile.
Referitor la cartile sfiinte este clar pentru mine ca in parte sunt istorie,cel putin vechiul
testament este drumul istoric al unui popor.
Asadar scris mult mai tarziu si in grup,ca o relatare si nu ca o profetie.
Totusi date mentionate acolo pe care stiinta dupa sute de ani le-a descoperit adevarate, te pun pe ganduri,recunosc.
Faptul ca scrie ca pamantul nu are pivot,fara a-l fotografia nimeni dinafara ca sa vada ca sta in aer...este unul din ele.

Sunt slab la materia asta, dar cred ca singura profetie este la sfarsit,ceva cu distrugerea lumii,cataclismul,
In rest ,cat am citit,mi-a placut ca istorie si ca o suma de pilde pentru contemporanii ei.

#9 Useril este offline   moonasdm 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Postari: 2284
  • Inregistrat: 22-February 08

Posted 18 April 2010 - 04:07 PM

Dupa cum se stie,calea standard de reprezentare a fiecarui verset in Qoran este prin asezarea numarului de capitol in fata versetului propriuzis,de la dreapta la stinga;deci aya(versetul) 4 din sura 6 zice asa:

مُعۡرِضِينَ عَنۡہَا كَانُواْ إِلَّا رَبِّہِمۡ ءَايَـٰتِ مِّنۡ ءَايَةٍ۬ مِّنۡ تَأۡتِيهِم وَمَا (٤)

4.Si nu le vine lor nici un semn din semnele domnului fara ca el sa nu se intoarca la ele (Qoran )
Descoperirea numarului de cromozomi umani (46 )a avut loc doar in anul 1955,de catre savantii Tijo si Levan (Suedia).Relatia intre acest numar descoperit si aya nr.4 din sura 6 (An’nam-Vietuitoarelor) devine mai clara atunci cind vom sti ca aceste cuvinte ale versetului respectiv se mai repeta si in alte versete Qoranice ,cum ar fi: versetul 46 din sura 36 (Yasin).
Cuvintul “Ayah” ءَايَةٍ۬in araba mai inseamna si revelatie ,vers,miracol.In acest vers,cuvintul “Ayah” (هيآ) este cuvintul al patrulea si cuvintul “ayat” (آيـٰت),pluralul versetelor sau miracolelor este in cuvintul al saselea. Focusul aici va fi pe cuvintul “Ayat” (آيـٰت).Sa consideram atunci urmatoarele:
-Este al 6-lea cuvint in versul 4,si impreuna cu cuvintul :Ayah in pozitia 4 ajungem la indiciul cu privire asupra Nr. Cromozomial Genetic dovedit al omului-46.
-Numărarind cuvintele de la începutul capitolului vom găsi că acest cuvânt "Ayat" (آيـٰت) este cuvântul 46. Aici sunt primele 4 versete din capitolul 6 (primele 46 cuvinte sunt marcate cu rosu inchis:
ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ وَجَعَلَ ٱلظُّلُمَـٰتِ وَٱلنُّورَ‌ۖ ثُمَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُواْ بِرَبِّہِمۡ يَعۡدِلُونَ (١) هُوَ ٱلَّذِى خَلَقَكُم مِّن طِينٍ۬ ثُمَّ قَضَىٰٓ أَجَلاً۬‌ۖ وَأَجَلٌ۬ مُّسَمًّى عِندَهُ ۥ‌ۖ ثُمَّ أَنتُمۡ تَمۡتَرُونَ (٢) وَهُوَ ٱللَّهُ فِى ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَفِى ٱلۡأَرۡضِ‌ۖ يَعۡلَمُ سِرَّكُمۡ وَجَهۡرَكُمۡ وَيَعۡلَمُ مَا تَكۡسِبُونَ (٣) وَمَا تَأۡتِيهِم مِّنۡ ءَايَةٍ۬ مِّنۡ ءَايَـٰتِ رَبِّہِمۡ إِلَّا كَانُواْ عَنۡہَا مُعۡرِضِينَ (٤)
“1.Lauda lui Allah care a creat cerurile si pamintul si-a rinduit intunericurile si lumina ,Cu toate acestea cei care nu cred Ai fac egal domnului lor.2 El este acela care v-a creat din lut ,Apoi a hotarit un termen si la El se afla alt termen hotarit.Dar cu toate acestea voi va indoiti! 3. Si El,Allah este in ceruri si pe Pamint .El stie ceea ce voi tainuiti si ceea ce voi rostiti,dupa cum stie si ceea ce voi agonisiti.4Si nu le vine lor nici un semn dintre semnele Domnului lor,fara ca ei sa se intoarca de la ele”

-Chiar si mai interesant este faptul că numărul literelor în aceste 46 cuvinte este 184, care este egal cu 46 x 4. Acest lucru înseamnă că numărul literelor se impart perfect (se divid) cu numărul cromozomial uman.
Aici sunt toate literele care apar în cele 46 cuvinte, împreună cu un număr care reprezintă de câte ori apare fiecare literă în aceste 46 cuvinte :
ا Alef 23 د Dal 3 ض Dad 3 ك Kaf 5
ب Ba 3 ذ Thal 3 ط 'Ta 1 ل Lam 23
ت Ta 10 ر Ra 8 ظ 'Tha 1 م Meem 23
ث Tha 3 ز Zein 0 ع A'in 5 ن Noon 11
ج Geem 4 س Seen 5 غ Ghein 0 ه Haa' 9
ح H'aa 1 ش Sheen 0 ف Fa 3 و Waw 18
خ Kha 2 ص Sad 0 ق Qaf 3 ي Ya' 14
Aceste 4 versete şi cuvântul "Ayat" (آيـٰت) (versuri / miracole) trebuie să fie legate de creatia umana (mai ales de vreme ce Allah spune în versetul 2: “ El este acela care v-a creat din lut”...

-Sciind cuvântul "ayah"( هيآ) (versul / miracol), folosind literele din tabel şi adăugând valorile specifice fiecarei litere in parte ,care de fapt este nr.aparitiei literei respective ,ajungem la numărul 46 egal cu nr.cromozomial uman. Literele ce alcatuiesc acest cuvânt sunt Alef - Ya "- Haa"(23+14+9).
- În versetul 2 Dumnezeu spune că El a creat omul din lut,folosind literele (نط نم نسنإ لا قلخ) “khalaqa al insan min ttin) şi adaugind valoriile fiecarei aparitii a literelor ,dau tot nr. 184 adica 46 x 4

اللهم أغفر لي
وللمسلمين والمسلمات
والمؤمنين والمؤمنات
الأحياء منهم والأموات
إلى يوم الدين

#10 Useril este offline   moonasdm 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Postari: 2284
  • Inregistrat: 22-February 08

Posted 19 April 2010 - 05:17 PM

Dupa cum se stie,calea standard de reprezentare a fiecarui verset in Qoran este prin asezarea numarului de capitol in fata versetului propriuzis,de la dreapta la stinga;deci aya(versetul) 4 din sura 6 zice asa:

مُعۡرِضِينَ عَنۡہَا كَانُواْ إِلَّا رَبِّہِمۡ ءَايَـٰتِ مِّنۡ ءَايَةٍ۬ مِّنۡ تَأۡتِيهِم وَمَا (٤)

4.Si nu le vine lor nici un semn din semnele domnului fara ca el sa nu se intoarca la ele (Qoran )
Descoperirea numarului de cromozomi umani (46 )a avut loc doar in anul 1955,de catre savantii Tijo si Levan (Suedia).Relatia intre acest numar descoperit si aya nr.4 din sura 6 (An’nam-Vietuitoarelor) devine mai clara atunci cind vom sti ca aceste cuvinte ale versetului respectiv se mai repeta si in alte versete Qoranice ,cum ar fi: versetul 46 din sura 36 (Yasin).
Cuvintul “Ayah” ءَايَةٍ۬in araba mai inseamna si revelatie ,vers,miracol.In acest vers,cuvintul “Ayah” (هيآ) este cuvintul al patrulea si cuvintul “ayat” (آيـٰت),pluralul versetelor sau miracolelor este in cuvintul al saselea. Focusul aici va fi pe cuvintul “Ayat” (آيـٰت).Sa consideram atunci urmatoarele:
-Este al 6-lea cuvint in versul 4,si impreuna cu cuvintul :Ayah in pozitia 4 ajungem la indiciul cu privire asupra Nr. Cromozomial Genetic dovedit al omului-46.
-Numărarind cuvintele de la începutul capitolului vom găsi că acest cuvânt "Ayat" (آيـٰت) este cuvântul 46. Aici sunt primele 4 versete din capitolul 6 (primele 46 cuvinte sunt marcate cu rosu inchis:
ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ وَجَعَلَ ٱلظُّلُمَـٰتِ وَٱلنُّورَ‌ۖ ثُمَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُواْ بِرَبِّہِمۡ يَعۡدِلُونَ (١) هُوَ ٱلَّذِى خَلَقَكُم مِّن طِينٍ۬ ثُمَّ قَضَىٰٓ أَجَلاً۬‌ۖ وَأَجَلٌ۬ مُّسَمًّى عِندَهُ ۥ‌ۖ ثُمَّ أَنتُمۡ تَمۡتَرُونَ (٢) وَهُوَ ٱللَّهُ فِى ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَفِى ٱلۡأَرۡضِ‌ۖ يَعۡلَمُ سِرَّكُمۡ وَجَهۡرَكُمۡ وَيَعۡلَمُ مَا تَكۡسِبُونَ (٣) وَمَا تَأۡتِيهِم مِّنۡ ءَايَةٍ۬ مِّنۡ ءَايَـٰتِ رَبِّہِمۡ إِلَّا كَانُواْ عَنۡہَا مُعۡرِضِينَ (٤)
“1.Lauda lui Allah care a creat cerurile si pamintul si-a rinduit intunericurile si lumina ,Cu toate acestea cei care nu cred Ai fac egal domnului lor.2 El este acela care v-a creat din lut ,Apoi a hotarit un termen si la El se afla alt termen hotarit.Dar cu toate acestea voi va indoiti! 3. Si El,Allah este in ceruri si pe Pamint .El stie ceea ce voi tainuiti si ceea ce voi rostiti,dupa cum stie si ceea ce voi agonisiti.4Si nu le vine lor nici un semn dintre semnele Domnului lor,fara ca ei sa se intoarca de la ele”

-Chiar si mai interesant este faptul că numărul literelor în aceste 46 cuvinte este 184, care este egal cu 46 x 4. Acest lucru înseamnă că numărul literelor se impart perfect (se divid) cu numărul cromozomial uman.
Aici sunt toate literele care apar în cele 46 cuvinte, împreună cu un număr care reprezintă de câte ori apare fiecare literă în aceste 46 cuvinte :
ا Alef 23 د Dal 3 ض Dad 3 ك Kaf 5
ب Ba 3 ذ Thal 3 ط 'Ta 1 ل Lam 23
ت Ta 10 ر Ra 8 ظ 'Tha 1 م Meem 23
ث Tha 3 ز Zein 0 ع A'in 5 ن Noon 11
ج Geem 4 س Seen 5 غ Ghein 0 ه Haa' 9
ح H'aa 1 ش Sheen 0 ف Fa 3 و Waw 18
خ Kha 2 ص Sad 0 ق Qaf 3 ي Ya' 14
Aceste 4 versete şi cuvântul "Ayat" (آيـٰت) (versuri / miracole) trebuie să fie legate de creatia umana (mai ales de vreme ce Allah spune în versetul 2: “ El este acela care v-a creat din lut”...

-Sciind cuvântul "ayah"( هيآ) (versul / miracol), folosind literele din tabel şi adăugând valorile specifice fiecarei litere in parte ,care de fapt este nr.aparitiei literei respective ,ajungem la numărul 46 egal cu nr.cromozomial uman. Literele ce alcatuiesc acest cuvânt sunt Alef - Ya "- Haa"(23+14+9).
- În versetul 2 Dumnezeu spune că El a creat omul din lut,folosind literele (نط نم نسنإ لا قلخ) “khalaqa al insan min ttin) şi adaugind valoriile fiecarei aparitii a literelor ,dau tot nr. 184 adica 46 x 4

اللهم أغفر لي
وللمسلمين والمسلمات
والمؤمنين والمؤمنات
الأحياء منهم والأموات
إلى يوم الدين

#11 Useril este offline   Orlando Sorin 

• Advanced Member
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 28-February 10

Posted 02 August 2010 - 03:51 AM

Stiinta nu accepta profetii sau ipoteze ci numai ce este demonstrat printr-o metoda stiintifica acceptata; combatut si acceptat pe la congrese si apoi devine adevar universal acceptat. Si bine face. Altfel exista tot felul de impostori care se dau oameni de stiinta (in special pe la OTV).
Ca sa nu cadeti in plasa impostorilor va dau metodele stiinei (vb. in cunostiinta de cauza deoarece 8 ani am studiat o teorie proprie despre vibratiile aleatoare care a fost acceptata).
Exsiat urmatoarele metode ale stiintei pentru a demonstra (sau infirma) o ipoteza:
1. Metode matematice: inductie; sinteza; analiza - sunt metode infailibile (adevarul nou ori rezulta aprioric intamplator sau nu printr-o insiruire logica de adevaruri acceptate; ori este demonstrat pe baza unor adevaruri acceptate (ca la geometrie); ori este sintetizat din doua sau mai multe adevaruri (adevar complementar) samd. Sunt rare asemenea situatii, iar in caz ca ai noroc ca om de stiinta si se intampla inseamna ca ai descoperit o noua lege.
2. Metoda statistica. Nu mai insist ca este cunosucta. Aici se fac cele mai mari trageri de par. Se spune ca in lume exista miciuna sfruntata sau statistica. Pe de alta parte ca sa nu existe errori exista o metodologie clara care este respectata la studiile serioase, cum ar fi starea vermii (ca sa dau un exemplu clar) cand se traseaza izoterme. In schimb exsita asa zise studii comandate de interese financiare, in alea sa nu credeti nici o virgula. De ex. daca intrebi 1000 de bolnavi de cancer pulmonar daca au baut apa concluzia statistica a studiului va fi ca apa plata provoaca cancer pulmonar. Si sunt gramezi de ,,studii'' de genul asta. Inclusiv concluzii gen soia modificata genetic produce SIDA. Cand aveti dubii intrebati pe cei care se ocupa de domeniul respectiv si care-si pierd zeci de ani cu cercetarea si experientele (nu la OTV).
3. Metoda experimentala. Un adevar stiintific cand poate fi reprodus experimental in conditii de laborator trebuie sa conduca la aceleasi date (concluzii) de oricate ori s-ar repeta. Daca exista o exceptie de la datele cunoscute, se analizeaza exceptia. Este posibil ca anumite erori sa fi condus la exceptie (umane de aparatura etc). Daca nu se gaseste o explicatie se repeta de inca 5 ori nr. de experiente identice de pana la exceptie. Daca nu mai apare nici o exceptie e ok, a fost o eroare neidentificata si se elimina. Daca se repeta inseamna ca mai este ceva inca necunoscut. Se incearca sa se vada frecventa repetitiei acelei exceptii. SAMD.
Un adevar devine stiintific demonstrat de abia atunci cand poate fi verificat experimental la infinit fara sa apara exceptii. Pana atunci este ipoteza si poate avea diferite stadii. Teorii precum ,,teoria evolutionista'' sau extraterestrii nu sunt adevaruri stiintifice asa cum arata metodica cercetarii acceptata la ora actuala.

#12 Useril este offline   Sabri Razin 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 15-December 09

Posted 02 August 2010 - 05:24 AM

Vezi postareaOrlando Sorin, la 02 August 2010 - 03:51 AM, a spus:

Stiinta nu accepta profetii sau ipoteze ci numai ce este demonstrat printr-o metoda stiintifica acceptata

Eu nu ma pricep,spre rusinea mea la stiinta,ipoteze,metode etc.
Cert e un lucru de la arabi ,cei pe care noi europenii si americanii le facem rau,avem tot.Incepand de la matematica (algebra)pana la medicina.Stiinta este un sinonim a cuvantului religie.Credinta este o oranduire pe care Allah swt ne-a lasat-o.In islam ,nu mai tin minte unde am citit,dar sper sa nu gresesc,la moartea profetului Mohammed pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui,a lasat in moschee cea mai pretioasa avere,stiinta.A lasat oameni care sa citeasca si sa aprofundeze Coranul.
Dupa mii de ani,si acum lumea se intreaba de unde venim ,daca am fost maimuite,cheia este Coranul,il accepti deschizi o usa spre stiinta,dar nu e de ajuns..pentru ca in drumu tau sunt mai multe usi.

"Un adevar devine stiintific demonstrat de abia atunci cand poate fi verificat experimental la infinit fara sa apara exceptii."

Filosoful Emil Cioran a zis : "Adevarul este o eroare exilata in eternitate"
Poti oare sa exeperimentezi eternitatea?Nu vezi ca Allah swt a lasat intre noi si lumea de sus o bariera,nu poti ajunge acolo sa faci experimente si sa te intorci sa devii de 3 x Einstein .
Stiinta trebuie sa fie aplicata aici pe Terra ,nu pe Marte si alte planete,parerea mea personala..pentru a contribui la o viata mai buna ,fara toate porcariile care ne incojoara.
Asa cum au facut persanii cu covoarele lor ,inainte de aparitia la islam.Si au dus mii de ani si a intretinut milioane de familie ,de-alungul anilor in vanzarea lor,fabricarea lor,aducerea in Europa etc..dar asta e o alta poveste.
Avem multe de invatat si putine de transmis generatiilor care ne vor urma.
Avem o carte lasata de Bunul Allah,sa ne conduca spre Rai,depinde de tine,mine si altii daca vrei sa accepti sau nu.Strazile nu sunt 2,ci una,portile sunt 2 -una spre rai si una spre iad.
│▒│ La ilaha il Allah,
│▒│ Muhammad-ur-Rasool-Allah
│▒ ─┬─┬─┐
│▒│▒|▒│▒│
┌┴─┴─┐-┘─┘ www.islamulazi.ro/forum
│▒┌──┘▒▒▒│
└┐▒▒▒▒▒▒┌┘
└┐▒▒▒▒┌

Share this topic:

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic