Islamul Azi: casatorie romanca tunisian - Islamul Azi

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

casatorie romanca tunisian

#1 Useril este offline   magdaa 

• Īncepător
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-May 10

Posted 11 September 2010 - 11:22 PM

va rog ajutati-ma si pe mine,vreau sa ma casatoresc cu un cetatean tunisian, am facut dosarul in vederea aprobarii invitatiei si daca se aproba invitatia si el primeste viza, vrem sa ne casatorim pe parcursul sederii lui aici, insa am inteles ca apoi trebuie sa plece inapoi in tunisia si sa ceara de acolo viza pt reintregirea familiei.......stie cineva ceva? este cineva care a fost in situatia mea?

va multumsc din inima

#2 Useril este offline   Maya79 

• Advanced Member
  • PipPipPipPip
  • Vezi blog
  • Vezi galerie
  • Grup: Surori
  • Postari: 1353
  • Inregistrat: 09-August 10

Posted 11 September 2010 - 11:46 PM

Macar de-ar fi asa simplu..nu vreau sa te sperii,si sper sa va fie bine.Cel mai corect e sa intrebi la ambasada Tunisiei la Bucuresti.Ei sunt cei mai in masura sa-ti lamureasca situatia.
Str. Mihai Eminescu 50-54, etaj 4, ap. 10, sector 1, Bucuresti.
Telefon: 210 11 97; 210 13 44
Fax: 210 11 14
E-mail : at.bucarest@b.astral.ro
Mult noroc!!!!!!!!!!

........................................................................................................
http://maya-arabculture.blogspot.com/

#3 Useril este offline   magdaa 

• Īncepător
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-May 10

Posted 12 September 2010 - 10:26 PM

m-ai speriat putin........ai trecut si tu prin ceva de genul???? povesteste-mi te rog daca vrei sa stiu la ce sa ma astept.....multumesc

#4 Useril este offline   Ms Mariyah 

• Advanced Member
  • Vezi blog
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator - Sondaje
  • Postari: 2373
  • Inregistrat: 02-September 07
  • Interests:you guys will never guess

Posted 13 September 2010 - 09:34 AM

Puteti sa cautati informatii in subforumul VIZE si alte documente oficiale.

#5 Useril este offline   alex_maryam24 

• Membru
  • Vezi galerie
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-February 10
  • Interests:Islam

Posted 13 September 2010 - 11:46 AM

Vezi postareamagdaa, la 11 September 2010 - 11:22 PM, a spus:

va rog ajutati-ma si pe mine,vreau sa ma casatoresc cu un cetatean tunisian, am facut dosarul in vederea aprobarii invitatiei si daca se aproba invitatia si el primeste viza, vrem sa ne casatorim pe parcursul sederii lui aici, insa am inteles ca apoi trebuie sa plece inapoi in tunisia si sa ceara de acolo viza pt reintregirea familiei.......stie cineva ceva? este cineva care a fost in situatia mea?

va multumsc din inima

Al salam alykom

Eu sunt casatorita cu un cetatean egiptean si am trecut prin toate astea. Dupa casatorie sotul tau nu trebuie sa se intoarca in tara de origine ci veti merge impreuna la Oficiul de imigrari (din judetul tau) si acolo veti completa o cerere de reintregire a familiei. ti-am trimis si un mesaj privat cu adressa mea de e-mail daca ai nevoie de mai multe informatii

sallam

#6 Useril este offline   alex_maryam24 

• Membru
  • Vezi galerie

Posted 13 September 2010 - 11:58 AM

Vezi postareamagdaa, la 11 September 2010 - 11:22 PM, a spus:

va multumsc din inima

Formalitati pentru īncheierea unei casatorii īn Romānia.

Conform legii nr.119/1996 cu privire la actele de stare civila, īn Romānia declaratia de casatorie se face personal, de catre viitorii soti, īn scris, la primaria locului de domiciliu sau de resedinta al unuia dintre ei.
Odata cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte:

- - Actul de identitate (buletin sau pasaport);
- Certificatul de nastere, original si copie (+ traducere legalizata pentru cetatenii straini);
- Certificatul medical (prenuptial) – eliberat īn Romānia; este valabil 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu casatori;
Acte, īn original si īn copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul starii civile, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul;
- Dovada eliberata ori autentificata de misiunile diplomatice ori consulare acreditate īn Romānia, din care sa rezulte ca cetateanul strain īndeplineste conditiile de fond, cerute de legea sa nationala, pentru īncheierea casatoriei īn Romānia;
Declaratia data pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, din care sa rezulte ca viitorul sot, cetatean strain, nu este casatorit si īndeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru īncheierea unei casatorii īn Romania, īn cazul īn care statul respectiv nu are o misiune diplomatica sau consulara acreditata īn Romānia.
Procesul verbal īncheiat īmpreuna cu interpretul autorizat , īn cazul īncheierii unei casatorii īntre persoane care nu cunosc limba romāna sau īntre surdomuti.
Documentele straine (cu exceptia pasaportului) trebuie sa poarte Apostila Conventiei de la Haga/1961 sau sa fie supralegalizate pentru a fi recunoscute in Romania.
Casatoria se poate īncheia la expirarea termenului de 10 zile, īn care se cuprind ziua cānd a fost facuta declaratia de casatorie, cāt si ziua īn care se oficiaza casatoria.
Dupa trecerea termenului de 10 zile, casatoria se poate īncheia numai pāna la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.

Iti voi da si exemplul sotului meu egiptean si pasii pe care i-a facut pentru legalizarea certificatului de nastere-de fapt este vorba de o dubla legalizare (pentru tarile care au conventii cu Romania, dubla legalizare consta in Apostila de la Haga pe care o obtine de la prefectura din Rom).Pentru celelalte tari, persoana in cauza va trebui sa mearga cu certificatul de nastere in tara de origine la ministerul sanatatii si apoi la ministerul justitiei,dupa ce obtine dubla legalizare va trbui sa mearga apoi la Ambasada Romaniei in tara respectiva unde se va traduce in limba romana si va primi stampila ambasadei. sper ca informatiile mele sunt destul de clare

#7 Useril este offline   Miha 

• Advanced Member
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 14-September 08

Posted 15 September 2010 - 04:27 PM

mi se pare mult mai complicata procedura asta in romania decat atunci cand m-am casatorit eu in egipt, la ambasada. de asta am ales sa facem casatoria aici, e mult mai simplu...in romania e multa bataie de cap :)

#8 Useril este offline   fkt_eva 

• Īncepător
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 15-September 10

Posted 15 September 2010 - 08:23 PM

Am trecut deja prin formalitatile astea si cred ca pot sa te ajut. In primul rand tunisianul tau trebuie sa rezolve niste chestiuni in Tunisia inainte de a veni in Romania pentru casatorie. Deoarece Tunisia nu este semnatara a Conventiei de la Haga, este necesara supralegalizarea si alte formalitati in plus.
1. In Tunisia trebuie sa mearga la primaria ("beledeia" in tunisiana primarie, am scris asa cum se aude)unde s-a nascut si sa isi scoata:
- certificat de celibat (ca nu este casatorit acolo)
- extras din registrul de stare civila
Cu astea doua merge sa la stampileze:
- Prefectura
- Ministerul Afacerilor Externe Tunisian
- Ambasada Romaniei in Tunisia
2. In Romania merge cu ele la Ambasada Tunisiei unde vor fi stampilate din nou si de aici mai primeste un document se cheama Certificat de Cutuma (cum ca nu exista nici un impediment la casatorie dpdv a legislatiei Tunisiene)
3. Trebuie sa suni la Ministerul Afacerilor Externe din Romania sa iti spuna unde trebuie sa platesti taxele pentru legalizare (sotul meu avea resedinta in Romania fiind student, deci a platit la primaria locului de resedinta, in cazul tau probabil ca la domiciuliul tau va trebui sa platesti iti va spune la telefon si cat ca sa nu faci doua drumuri la Bucuresti), cu chitanta si actele cele 3+ pasaportul si actele tale mergeti la MAE sa va supralegalizeze.
4. Actele trebuie traduse si legalizate ( din Tunisia sa scoata actele in Franceza e mai ieftina traducerea)
5. Analizele medicale: atentie ca trebuie sa fie valabile pana la data incheierii casatoriei.

Casa de piatra!
NIHIL SINE DEO

#9 Useril este offline   alex_maryam24 

• Membru
  • Vezi galerie

Posted 15 September 2010 - 08:30 PM

Vezi postareaMiha, la 15 September 2010 - 04:27 PM, a spus:

mi se pare mult mai complicata procedura asta in romania decat atunci cand m-am casatorit eu in egipt, la ambasada. de asta am ales sa facem casatoria aici, e mult mai simplu...in romania e multa bataie de cap :)

Al-salam alykom

E foarte adevarat ca in Romania e destul de complicat si e multa bataie de cap din cauza documentelor , insa nu imposibil... :ihhhh: in final, cu ajutorul lui Allah poti obtine ce iti doresti. Cand ma gandesc ca acum mai bine de 5 luni alergam dupa tot felul de acte... :reading smile:dar acum pot rasufla usurata alhamd allah

Daca mai este cineva pe forum in aceeasi situatie nu ezitati sa imi puneti intrebari in legatura cu acest subiect, desi stiu ca sunt si avocati care se pricep bine si vorbesc din "lege" pe acest forum, eu va pot da informatii concrete din experienta mea si toate demersurile pe care le-am facut pentru a ma casatori cu un cetatean egiptean.

Share this topic:

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Page Rank
Checker