Islamul Azi: O scrisoare catre familia mea. De la un convertit instrainat - Islamul Azi

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

O scrisoare catre familia mea. De la un convertit instrainat de Michelle Al-Nasr

#1 Useril este offline   lara 

• Advanced Member
  • PipPipPipPip
  • Grup: Surori
  • Postari: 3049
  • Inregistrat: 01-August 09

Posted 14 October 2010 - 07:12 PM

Vreau sa incep prin a va spune ca va iubesc, sinteti familia mea si nu v-am uitat. Mi se rupe inima ca nu sinteti de acord cu alegerea mea in viata, ca ati ales sa ma respingeti. Daca nu sinteti de acord cu mine, cel putin respectati-mi decizia. Daca ati sti ce greu a fost sa iau aceasta decizie, ce greu este sa fii musulman. In special femeie musulmana. Ati incercat macar sa va imaginati ce fel de daruire trebuie sa aiba un musulman? Nu e asa usor pe cit credeti. As vrea sa imi puteti intra in minte. Vreau sa priviti prin ochii mei si sa intelegeti - macar pentru o clipa - cum m-am simtit, prin cite am avut de trecut si cum este pentru mine.

Ginditi-va pentru o clipa la ceva care inseamna mult pentru tine, ceva asupra caruia esti foarte hotarit, pentru care esti pregatit sa iti pierzi familia si toti prietenii. Sa devii un strain pentru oamenii pe care i-ati cunoscut toata viata. Deodata, esti un renegat, sufletul pierdut care nu mai are habar ce face, toti iti spun ca iti arunci viata intreaga la gunoi.

Gindeste-te cit de importante sint faptele pe care hotarasti a le face. Nu orice fel de fapte, ci cele care cer sinceritate si credinta ferma. Fapte ce au consecinte ca sacrificiu, pierderi, umilinte, degradare si rasism, pentru a numi doar citeva.

Continua sa te gindesti la ceva din viata ta care inseamna foarte mult pentru tine. Ti-ai sacrifica cariera? Banii? Masina cea noua? Ti-ar fi usor sa renuntati la multe dintre placerile pe care aceasta viata le are de oferit?

Gindeste-te la familia ta. Cum te-ai simti daca ai pierde intreaga familie pentru acest lucru care inseamna atit de mult? Nici macar sa vorbesti putintel nu iti mai este permis, de teama ca vei aduce aminte de acest "ceva" care inseamna atit de mult pentru tine. De ce aduci vorba de asta? Pentru ca pe acest "ceva" iti cladesti toata viata si intreaga ta existenta e dedicata acestui "ceva".

Bineinteles, daca a vorbi inseamna sa discuti lucruri importante pentru altii, tu nu ar trebui sa fii ofensat, ar trebui numai sa stai cuminte si sa asculti. Pentru ca e important pentru ei! Poate vor aduce vorba despre acel "ceva" despre care au auzit la stiri, "ceva" caruia tu i-ai dedicat intreaga viata, insa nu discuta in contradictoriu, nici nu le spune ca tu stii pe pielea ta (din cercetare si experienta personala); doar asculta, pentru ca televizorul stie mai bine, si la fel stiu si ei.

Trebuie sa intelegi de asemenea ca din cauza acestui "ceva" pe care l-ai ales nu mai ai dreptul sa discuti sau sa comentezi despre nimic legat de orasul, statul, tara in care ti-ai petrecut toata viata. Daca o faci, in loc sa fii respectat pentru o opinie inteligenta, ti se spune ca ar trebui sa fii expulzat din tara.

Gindeste-te ca te duci la magazin sa cumperi niste piine. In vreme ce conduci incet prin cartier, cineva incepe sa tipe cuvinte urite numai vazindu-te imbracat in conformitate cu acest "ceva" in care crezi cu tarie. Probabil cred ca nu ii intelegi, insa oh, da, ii intelegi prea bine. Obisnuieste-te, se intimpla mai mereu. De asemenea, nu uita ca ei stiu ca esti o femeie oprimata si oamenii se uita la tine cu mila, ca la cineva oprimat si fara creier personal. Asta chiar daca acest "ceva" tu l-ai ales, tu il traiesti in fiecare zi - nu fortat, ci pentru ca crezi cu tarie ca e ceea ce este drept. Tine minte toate astea in vreme ce conduci masina.

Cind intri in magazin, simti toti ochii atintiti spre tine; deodata auzi risete si iti spui in minte "Nu rid de mine, nu?". Dar cu siguranta stii mai bine, pentru ca de fiecare data cind iesi din casa oamenii ori rid de tine ori te injura, una din doua. Totul din cauza acestui "ceva" pe care il iubesti.

La raftul de piine, iti dai seama ca gardianul din personalul de securitate al magazinului pare a te urmari discret peste tot, iar cind te uiti spre el, pentru a nu se da de gol, se face ca se uita la nisipul pentru toaleta pisicilor, care e la reducere. Cind te apropii de casa pentru a plati, admiri cit de amabila este casiera cu doamna din fata. Nu-ti fa sperante desarte, toata amabilitatea va disparea cind iti va veni rindul. Cui ii mai pasa de "Ce faceti astazi?". Iti iau banii si se holbeaza la tine.

Nu mai conteaza, esti in drum spre casa. In masina iti dai seama ca nu prea mai ai benzina si ar fi bine sa treci pe la o benzinarie. Insa mai bine sa nu te opresti, pentru ca chiar si daca ai flutura banii in fata lor, cel mai probabil vor crede ca esti acolo ca sa-i jefuesti. E mai bine sa mergi direct acasa, acasa e liniste.

Cind ajungi acasa, cu speranta linistii in suflet, vezi o multime de copii in fata casei si te intrebi ce au de gind. Dupa ce intri in casa, cineva iti bate la usa. Deschizi, insa nu-i nimeni. Iesi sa iei scrisorile din cutia postala, iar copiii o iau la goana de la coltul casei strigind "Aici nu e locul tau!". Ceva mai tirziu, adolescentii din cartier hotarasc sa se alature distractiei si se aduna in fata casei injurindu-te, in timp ce tu stai in propria locuita. Si asta e numai inceputul zilei. Si sint multe altele. Acum opreste-te si gindeste-te. Este ceva ce iubesti atit de mult?

O sa intrebati "Se merita?". Si va voi raspunde fara ezitare ca "Da, se merita". Toate acestea si inca mai mult. Pentru ca acest "ceva", Islamul, este modul meu de viata, dragostea mea, linistea mea, speranta mea. S-ar putea sa spuneti "Nu prea seamana a liniste toata aceasta hartuire". Insa este, nu hartuirea bineinteles, ci scopul din spatele ei. Motivele pentru care ma imbrac cum ma imbrac si traiesc asa cum am ales sa traiesc. Si vreau sa spun din nou, sa nu va ginditi ca iau toate astea in usor. Cred si stiu ca acest mod de viata este cel adevarat.

Daca nu puteti fi fericiti pentru mine, cel putin bucurati-va ca ati crescut pe cineva care apara cu tarie ceea in ce crede. Nu doar un copiator orb, nu doar un anonim din multime. Daca nu ma puteti sustine in decizia mea, atunci respectati-ma pentru convingerile mele, pentru valorile morale. Nu pentru o viata imorala, vulgara si fara onoare.

Sa stiti ca ceea in ce cred, Islamul, nu e ceva in care cred pentru ca este la moda sau pentru ca este cel mai bun mod de a cistiga prieteni si influenta.

Intelegeti ca nu este doar o faza prin care trec si nu sint un fanatic zelos. Ma straduiesc sa fiu cel mai bun musulman cu putinta. Si asta nu e usor, insa am credinta ca ma va duce in Paradis daca ma straduiesc suficient si sint ferma in credinta ca "Nu este nici un alt dumnezeu demn de slava in afara de Unicul Dumnezeu, fara parteneri".

Oare unde am invatat ca trebie sa ma straduiesc sa fiu cit de buna pot si sa apar cu fermitate lucrurile despre care cred ca sint drepte si adevarate. Da, de la voi. Voi m-ati invatat asta.

"Cheama la calea Domnului tau cu intelepciune si buna indeminare si discuta cu ei cum e mai frumos"
(Quran, traducerea sensurilor 16:125)

#2 Useril este offline   Maya79 

• Advanced Member
  • PipPipPipPip
  • Vezi blog
  • Vezi galerie
  • Grup: Surori
  • Postari: 1353
  • Inregistrat: 09-August 10

Posted 15 October 2010 - 08:18 AM

mult adevar.Allah sa ne calauzeasca pasii.

#3 Useril este offline   Jasmine76 

• Membru
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 17-November 09
  • Interests:assalamu alaikum wa rahmatullah! inshallah sa gasesc aici raspunsul la multe din intrebarile mele.

Posted 16 October 2010 - 05:48 PM

Salam aleikum wa rahmatullah wa barakatuh.
Mashallah! Alhamdulillah ca suntem musulmani!
Cred ca fiecare dintre noi, musulmanii convertiti, ne regasim in aceasta scrisoare. Insa, ajungem la un moment dat in care ii privim cu mila pe cei din jur, pentru ignoranta lor si oricat de incercate ne-ar fi zilele pe acest pamant, spunem: "Alhamdulillah ca suntem musulmani!"
Islamic Verse Pictures, Images and Photos

#4 Useril este offline   gabrielagh guettat 

• Super Membru
  • Grup: Moderator - Cere un sfat
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 02-September 07

Posted 11 November 2010 - 08:17 PM

:selam:
Cata dreptate ai Jasmin,draga mea,multa mila ne inspira ignorantza celor din jur.

Elf,alhamdulilleh!

ALLAHU AKBAR

Share this topic:

Pagina 1 din 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Page Rank
Checker