Islamul Azi: Locatii geamii/moschei in Romania - Islamul Azi

Salt la continut

• 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Locatii geamii/moschei in Romania Daca stiti o moschee in orasul dvs, postati aici

#1 Useril este offline   Selam 

• Advanced Member
  • Grup: Moderator - Anunturi
  • Postari: 1438
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Interests:limbi straine, filozofie, logica...geografie, calatorii...istorie...

Posted 09 January 2008 - 04:19 PM

Esselamu aleykum

Acesta este un mic efort pe calea lui Allah, participa si tu !

Am deschis acest topic pentru cei interesati de islam si nu numai, pentru ca informatia cred eu este vitala in aceasta era. Nu ar strica sa avem la un loc adresele moscheilor din Romania.

Voi incepe eu:

Constanta:
-Sediul Fundatiei Taiba Constanta, Str. Maior Sofran nr 11, zona Delfinariu...pentru carti, materiale, brosuri, moschee (loc de rugaciune si adunare) si nu in ultimul rand imami :rolleyes:

Bucuresti:
Sediul Fundatiei Taiba Sos. Colentina nr 373
Ar Rahman, Semiluna:
Strada Muntii Gurghiului, nr. 50-52, Sector 6, Bucuresti

Fundatia Balcani.
Str. Nerva Traian,nr 36,langa fostul restaurant Capitan,sector3,Bucuresti.

Timisoara:
Str. Stefan Stanca nr 15
Asteptam alte orase ;)

Iasi:
Liga Islamica si Culturala Filiala Iasi
Strada Morilor Nr 20

Cluj
Str. Pastorului langa intrarea in campus

Craiova
Pt. barbati: Str. Paltinis nr. 94
Pt femei: Calea Bucuresti, bl U10, ap 24, langa Hotel Helin

Brasov
str. Avram Iancu, Sacele, in capat, langa depozit Decorama
"Nu este cu putinta silirea la credinta! Razvedita este deosebirea intre Calea cea Dreapta si ratacire...[Al Baqara, 256]
"Transmiteti de la mine macar un verset!"-Profetul Muhammed {Sallallahu aleyhi we sellem}
Orice text scos din context devine pretext...

http://www.mestmp3.com/

#2 Useril este offline   Umm Ibrahim 

• Super Membru
  • Grup: Members
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 28-December 07

Posted 09 January 2008 - 04:25 PM

Vezi postareaSelam, la Jan 9 2008, 02:19 PM, a spus:

Esselamu aleykum

Acesta este un mic efort pe calea lui Allah, participa si tu !

Am deschis acest topic pentru cei interesati de islam si nu numai, pentru ca informatia cred eu este vitala in aceasta era. Nu ar strica sa avem la un loc adresele moscheilor din Romania.

Voi incepe eu:

Constanta:
-Sediul Fundatiei Taiba Constanta, Str. Maior Sofran nr 11, zona Delfinariu...pentru carti, materiale, brosuri, moschee (loc de rugaciune si adunare) si nu in ultimul rand imami :rolleyes:

Asteptam alte orase ;)

selam
Noi cei din Ploiesti nu avem un loc chiar asa ca fundatia Taiba dar ar fi o idee sa putem distribui si sa facem mici adunari si pe aici.
In schimb avem o camie la Bucov si din pacate suntem putin,dar e spatioasa asa ca mai asteptam si pe alti frati sau surori ;)

#3 Useril este offline   Selam 

• Advanced Member
  • Interests:limbi straine, filozofie, logica...geografie, calatorii...istorie...

Posted 09 January 2008 - 04:31 PM

Vezi postareabebek, la Jan 9 2008, 04:25 PM, a spus:

selam
Noi cei din Ploiesti nu avem un loc chiar asa ca fundatia Taiba dar ar fi o idee sa putem distribui si sa facem mici adunari si pe aici.
In schimb avem o camie la Bucov si din pacate suntem putin,dar e spatioasa asa ca mai asteptam si pe alti frati sau surori ;)

Ideea este sa alcatuim un fel de baza de date, ar fi ideal sa ne furnizati strada si numarul, daca exista un loc, fie el mic sau mare.
"Nu este cu putinta silirea la credinta! Razvedita este deosebirea intre Calea cea Dreapta si ratacire...[Al Baqara, 256]
"Transmiteti de la mine macar un verset!"-Profetul Muhammed {Sallallahu aleyhi we sellem}

#4 Useril este offline   adil 

• Īncepător
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 27-December 07

Posted 09 January 2008 - 05:47 PM

Fundatia Balcani.

Adresa:Nerva Traian,nr 36,langa fostul restaurant Capitan,sector3,Bucuresti.

O ceamie destul de mare.Organizaza rugaciunea de vineri,Martea si joia dupa rugaciunea de noapte se fac sohbet sau discursuri.Duminica se face micul dejun in grup iar sambata cursuri de kur`an pentru copii.

#5 Useril este offline   Umm Ibrahim 

• Super Membru
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 28-December 07

Posted 09 January 2008 - 09:23 PM

Vezi postareaSelam, la Jan 9 2008, 02:31 PM, a spus:

Ideea este sa alcatuim un fel de baza de date, ar fi ideal sa ne furnizati strada si numarul, daca exista un loc, fie el mic sau mare.

o sa incerc cat pot de curand sa ma informez despre toate datele :rolleyes:

#6 Useril este offline   Asmaa_L 

• Super Membru
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 17-December 07

Posted 19 January 2008 - 08:34 PM

SALAMU ALEKUM! O alta adresa din Iasi:Liga Islamica si Culturala Filiala Iasi-Strada Morilor Nr 20

#7 Useril este offline   Selam 

• Advanced Member

Posted 19 January 2008 - 08:50 PM

Selam aleykum

Va multumesc pentru participare, baza de date incepe sa creasca :)
Ce adresa are cea din Craiova?
Stie cineva moschei prin Ardeal? Ma refer la cele din Cluj, Oradea,Brasov...
si poate mai sunt si prin alte orase :)

#8 Useril este offline   Gabi Umm 'Aishah 

• Umm 'Aishah
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator Global
  • Postari: 3515
  • Inregistrat: 11-January 08

Posted 20 January 2008 - 11:04 PM

Assalamu alaikum!

La Craiova este moscheea din Str. Paltinis nr 94. La aceasta moschee merg barbatii. Exista de asemenea filiala din Craiova a Fundatiei Taiba, care este pe Calea Bucuresti, bl U10, ap 24, langa Hotel Helin. La sediul fundatiei poate veni oricine, vorbitori de limba romana sau araba. Acolo se intalnesc cei din craiova pentru lectii de islam, de araba, pt rugaciuni in grup.

Moscheea "Ar-Rahman"

• Bucuresti : str.M-tii Gurghiului nr.50-52 sector 6 tel. +40-221.07.68 fax : +40-221.07.46 / 40-221.97.32

Constructia sa a īnceput īn anul 1993, iar acum este finalizata (si moscheea din Oradea din 2001).

Moscheea se afla īn incinta Centrului Cultural Islamic Semiluna.

Imobilul este o cladire de cinci nivele īn suprafata totala de 2500 mp din care 500 mp reprezinta Moscheea Ar Rahman.

Moscheea are spatii amenajate pentru īndeplinirea celor cinci rugaciuni zilnice obligatorii, atāt pentru barbati cāt si pentru femei. Moscheea este deschisa permanent si poate oficia orice ritual islamic.

Fundatia Centrul Cultural Islamic "Semiluna"

• Bucuresti : str.M-tii Gurghiului nr.50-52 sector 6 tel. +40-221.07.68 fax : +40-221.07.46 / 40-221.97.32

ahmad_izzi@yahoo.com

~~~

S. U Semiluna

• Bucuresti : str.9 Mai nr.10 bl.10 A ap.3 tel/fax +40-221.97.32

Īn cadrul Fundatiei Centrul Cultural Islamic "Semiluna" functioneaza urmatoarele unitati de īnvatamānt :

1. Gradinita Semiluna este o unitate de īnvatamānt preuniversitar particulara, forma de īnvatamānt zi, program prelungit conform deciziei ISMB nr. 1411 din 23.10. 2005. Programul educativ al gradinitei "Semiluna" functioneaza dupã curricula sistemului national de īnvatamānt romānesc cu predare īn limba romāna, araba si engleza.

2. Scoala Semiluna este o unitate de īnvatamānt preuniversitar particulara, nivel de īnvatamānt primar (cls.I-IV). Programul acestei unitati functioneaza conform Ordinului Ministrului Educatiei si Cercetarii nr. 5627 / 14.11.2006 din care reiese autorizatia de functionare provizorie pentru aceasta unitate - Scoala Semiluna.

Adresa : Strada Muntii Gurghiului, nr. 50-52 Sector 6, Bucuresti

E-mail: ahmad_izzi@yahoo.com / kiddy_divers@yahoo.com

Telefon: 021.221.07.13 / 021.221.97.32 / 0724.19.99.70 / 0722.20.44.72, Fax: 021.221.97.32 / 021.221.07.46

3. Scoala Ar-Rahman (Scoala Araba Iordaniana din Bucuresti) clasele I-XII, are autorizatie de functionare eliberata de catre Ministerul Educatiei din Iordania īnca din anul 1997, atunci cānd aceasta unitate scolara s-a īnfiintat.

Scoala Ar-Rahman (Scoala Araba Iordaniana din Bucuresti) functioneaza conform programei scolare iordaniene. Īncepānd cu anul 2005, Scoala Ar-
Rahman (Scoala Araba Iordaniana din Bucuresti) a fost preluata de catre Fundatia Centrul Cultural Islamic Semiluna cu īnstiintarea si acordul Ambasadei Regatului Hasemit al Iordaniei la Bucuresti si Ministerului Educatiei din Iordania.

Adresa: Strada Muntii Gurghiului, nr. 50-52, Sector 6, Bucuresti
E-mail: kiddy_divers@yahoo.com / ahmad_izzi@yahoo.com
Telefon: 021.221.07.33 / 021.221.07.68 / 0722.20.44.72, Fax: 021.221.97.32 / 021.221.07.46

Informatiile despre moscheea Ar-Rahman si Asociatia Semiluna le-am luat de pe un alt forum.

Inainte sa postez, imi aduc aminte ca sunt musulman. Nu sunt de acord cu ce spui tu, dar ma abtin de la comentarii numai de dragul lui Allah si de frica greutatii cuvintelor mele in Ziua de Apoi. Dar daca eu tac, sa nu crezi ca tu ai dreptul sa jignesti in continuare.

My blog

Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Imagine postata

#9 Useril este offline   raluca 

• Membru
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 06-September 07

Posted 21 January 2008 - 09:02 PM

Singura moschee din Cluj-Napoca este pe strada Pasteur. Fetele de pe rasarit.ro/forum care frecventeaza moscheea s-ar putea sa aiba si poze cu exteriorul.
Only the unforgivable is at all forgivable.
Ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba.
in oglinda inimii mele, alba, de 3 ori luna ...

#10 Useril este offline   yavrum22 

• Membru
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 23-August 08

Posted 24 August 2008 - 03:51 PM

STiie cineva daca exista in judetul dambovita o moscheie sau organizatie musulmana mi ar fii de mare ajutor cand ma voi intoarce in tara.

#11 Useril este offline   Amal 

• Membru
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 24-July 08

Posted 20 September 2008 - 02:29 PM

SALAM ALEJKOM WARAHMATULILLAH WABARAKATUHU.

In jud.hargitha,sau brasov aproape de jud.covasna stiti undeva masjid,?
Multumesc mult.

#12 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Grup: Administrator Principal
  • Postari: 4085

Posted 21 September 2008 - 12:30 AM

In Brasov este o moschee
Rog pe cei care stiu adresa s-o posteze pe forum, pentru ca au fost mai multe persoane care au intrebat adresa moschei.

#13 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie

Posted 21 September 2008 - 12:30 AM

Vezi postareayavrum22, la Aug 24 2008, 02:51 PM, a spus:

STiie cineva daca exista in judetul dambovita o moscheie sau organizatie musulmana mi ar fii de mare ajutor cand ma voi intoarce in tara.

In Craiova este o moschee

#14 Useril este offline   lina 

• Īncepător
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-February 08

Posted 21 September 2008 - 07:07 PM

As salam alaykum
Moscheea din Cluj Napoca este pe str Pastorului,nr 17, o cladire noua,cu locuri de rugaciune pentru barbati si pt femei,sala pentru desfasurarea lectiilor despre islam, cursuri de lb araba si alte activitati specifice.Puteti vedea imaginea acestei moschei accesand sit-ul www.islamcluj.ro...

#15 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie

Posted 22 September 2008 - 01:27 AM

Mai recent am aflat si de o sala de rugaciune in Suceava, nu stiu cu exactitate adresa dar voi reveni insallah cu date despre ea, tot ce stiu este numele strazi, Mihail Kogalniceanu ...... :(

#16 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie

Posted 22 September 2008 - 01:29 AM

Mai este o sala de rugaciune unde se intalnesc musulmanii din Oradea in fiecare vineri, este undeva la subsolul sau parterul casei de cultura din Oradea.

#17 Useril este offline   Selam 

• Advanced Member

Posted 22 September 2008 - 01:29 AM

Daca stiti cumva si de moschei sau mesgid-uri in Braila sau Galati...?

#18 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie

Posted 22 September 2008 - 01:31 AM

Hmmmm aici ne poate ajuta fratele Khaled, stiu cu siguranta ca este o moschee dar nu stiu sigur daca este in Braila sau in Galati.

#19 Useril este offline   aishah 

• Super Membru
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 16-November 07

Posted 22 September 2008 - 10:36 AM

In Brasov, nu exista!
My words are law, my example is doctrine and my state is truth
~ Prophet

#20 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie

Posted 22 September 2008 - 02:14 PM

ِAici va contrayic, eu personal am vizitat moscheea de la Brasov si am facun rugaciune in ea, este o moschee a fratilor turci deschisa tuturor, este si un internat in cadrul cladirii unde sunt cayati cativa baieti.Este intr-o zona cu multe depozite in afara Brasovului, este undeva pe la iesirea din Brasov.

Share this topic:

• 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Page Rank
Checker