Islamul Azi: Viza+invitatie +acte casatoriee pt cetatean libanez - Islamul Azi

Salt la continut

• 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Viza+invitatie +acte casatoriee pt cetatean libanez

#1 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-September 10

Posted 14 January 2011 - 01:34 PM

Buna,
Scriu in speranta ca poate ma ajuta cineva cu informatii legate de chemarea unui cetatean libanez in romania, iar in urma venirii lui aici , sa ne puteam casatoriiiii!!!!
As vrea sa iau pas cu pas si sa ma lamuresc pt ca stiti si voi cat de greu sa aduni toate actele si informatiile.
De sapt viitoare incep sa alerg dupa acte, el a sunat la ambasada Libanului unde a specificat ca a stat in Rom. 6 ani, fiind fost student si ca vrea sa revina pt a ne casatori si ce acte ii trebuiesc, i s a spus asa: invitatia si atat , el stia ca trebuie sa existe si o suma de bani , la care raspunsul a fost tot acelasi: invitatie si atat.
Acum eu stiu asa: ca de la el pt invitatie imi trebuiesc :2 poze + copie pasaport, iar eu : declaratie de luare in spatiu (pe care o vor face parintii mei) + copie CI (parintii mei)+ dovada posibilitatii intretineri lui pe toata perioada vizitei.
Trebuie neparat sa fac aceasta dovada a banilor? sau ori eu (la ORI)ori el (la ambasada)?
Apoi, dupa ce cu ajutorul lui D-zeu va ajunge aici , ce acte trebuie sa aduca cu el din Liban pt a ne casatori si care trebuiesc legalizate aici si care in Liban.
Sper ca am reusit cat d cat sa ma fac inteleasa.
Va multumesc
Daniela

#2 Useril este offline   umsamyr 

• Advanced Member
  • Postari: 630
  • Inregistrat: 21-August 09
  • Interests:ISLAM

Posted 14 January 2011 - 03:08 PM

Bună Daniela !
Eu ştiu că ai nevoe să faci dovada că ai cu ce să îl întreţii pe invitat , cam 30 de euro pe zii , adică dacă îi faci invitaţia pe 90 de zile , cam 2700 de euro ...sau echivalentul în lei .
Dacă ai aceşti acei bani în bancă , ai nevoe de un extras de cont pe care îl depui la dosar !
„Pe Cel care are în mâinile Sale sufletul meu! O să se coboare asupra voastră fiul Mariei (Pacea fie asupra sa!) ca judecător drept. El va sparge crucea, va ucide porcul şi va pune tributul astfel încât vistieria va creşte şi nu se vor mai găsi sărmani să primească banii.”

(Al Bukhari şi Muslim)

Amelia are 1 jumate si a fost diagnosticata cu cancer ..
si pentru ca tratamentul se face doar in strainatate ea are nevoe de sprijinul nostru

#3 Useril este offline   Bina 

• Membru
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 15-January 11

Posted 15 January 2011 - 03:59 AM

Asalam alaikum, asa este trebuie sa arati o dovada ca poti tine persoana aceea la tine, si trebuie sa ai exact acea suma in contul tau bancar dupa cum a precizat si sora "umsamyr" ... pt care zile doresti sa faci invitatia, 30euro x cate zile vrei ca viza sa ii ajunga ... = atatia bani trebuie sa ai in cont. + actele lui, adica, pasaportul, scanat pe toate paginile lui + o poza sau 2... tip pasaport + trebuie sa complectezi o cerere pe care o depui la oficiul studentilor straini, tot acest demers il vei face in cadrul acelei institutii, daca vei merge acolo vei primi absolut toate detaliile necesare. Dupa aceasta sa te astepti la o vizita neasteptata acasa, la care vei fi supusa unui mic interviu. Sa ai rabdare pt acest proces pt ca dupa ce ai depus dosarul, invitatia va fi gata cam peste 1 luna doar ... Mult succes si toate cele bune.

#4 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 16 January 2011 - 10:02 AM

Va multumesc din suflet pt raspuns.
Credeam totusi ca scap de inca o bataie de cap cu acesti bani , pt ca in infomatiile pe care le-am gasit pe sit-ul ORI scrie la actele pe care trebuie el sa le pregateasca pt a lua viza d la Ambasada,daca pers. care face invitatia ,nu face dovada intretineii lui pe toata perioada vizitei, el trebuie sa arate la ambasada 500 de euro , mai exact asa scrie : "- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca persoana vizitata nu asigura mijloacele de intretinere; ", deci eu asta am inteles.
Dar o sa imi fac sapt viitoare un drum pana la ORI, dar de interviu nu ma asteptam, stiam ca numai dupa ce ne casatorim si punem dosarul pt cartea d rezidenta (daca m-am exprimat bine).
Dar pt casatoria civila aveti vreo idee ce acte trebuiesc si care legalizate acolo si care aici?
O zi frumoasa
Daniela

#5 Useril este offline   simplyelenna 

• Membru
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 10-September 08
  • Interests:Istorie, cultura, civilizatie, spiritualitate

Posted 18 January 2011 - 01:59 PM

Vezi postareahabibi_bibi, la 16 January 2011 - 10:02 AM, a spus:

Va multumesc din suflet pt raspuns.
Credeam totusi ca scap de inca o bataie de cap cu acesti bani , pt ca in infomatiile pe care le-am gasit pe sit-ul ORI scrie la actele pe care trebuie el sa le pregateasca pt a lua viza d la Ambasada,daca pers. care face invitatia ,nu face dovada intretineii lui pe toata perioada vizitei, el trebuie sa arate la ambasada 500 de euro , mai exact asa scrie : "- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca persoana vizitata nu asigura mijloacele de intretinere; ", deci eu asta am inteles.
Dar o sa imi fac sapt viitoare un drum pana la ORI, dar de interviu nu ma asteptam, stiam ca numai dupa ce ne casatorim si punem dosarul pt cartea d rezidenta (daca m-am exprimat bine).
Dar pt casatoria civila aveti vreo idee ce acte trebuiesc si care legalizate acolo si care aici?
O zi frumoasa
Daniela

Draga mea, te sfatuiesc sa te interesezi din timp cat anume vor dura formalitatile pt. casatorie, pt. ca atunci cand m-am casatorit eu(tot cu un cetatean libanez), acum 2 ani, in urma invitatiei viza se dadea doar pt. 30 de zile, fara posibilitate de prelungire, chiar daca aparent nimeni nu iti spunea acest lucru. Imi amintesc ca si eu am intors pe toate partile problema si in cele din urma am plecat eu acolo…printre altele si pt. ca alergatura din tara, traduceri, supralegalizari si alte vize, plus intocmirea dosarului pt. primarie ar fi durat mai mult de 30 de zile.
Toate actele pe care le aduce el de acolo trebuie sa aiba legalizari si supralegalizari, in mod sigur viza Min de Interne, a Min. de Externe.
Daca nu ti se accepta documentele traduse in Lb. Engleza, ele trebuie traduse aici si apoi vizate la Min Afacerilor Externe din Aleea Alexandru nr. 24 si la Ambasada Libanului din str. Andrei Muresanu

#6 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 19 January 2011 - 06:30 PM

multumesc pt raspunsuri darrevin cu o intrebare, am sunat azi incercand sa aflu mai multe informatii de la ambasada libanului in romania iar tipa de acolo a incercat ea sa mi explice, dar nu prea am inteles, poate daca vorbeam araba ne-am fi inteles de minune dar asa:(..imi spunea ceva ca merg cu el la ambasada si completam o declaratie, cu actele lui +actele mele..printre care a zis ceva d certificatul de nastere si cel de botez..si ei trimit in liban toate actele astea unde va dura vreo 30 de zile..dar jur ca nu sunt lamurita..si pt ce exact trebuiesc actele astea?
sunt f zapacita si nu reusesc sa ma adun..el este in liban iar eu aici...este f greu:(...
pana acum am primit un raspuns d la primarie pe mail cu nr d inregistrare in care imi spun ce acte trebuiesc pt casatorie , dar apoi ...nu mai stiu ce trebuie facut..

o seara frumoasa

#7 Useril este offline   simplyelenna 

• Membru

Posted 26 January 2011 - 08:57 AM

Vezi postareahabibi_bibi, la 19 January 2011 - 06:30 PM, a spus:

multumesc pt raspunsuri darrevin cu o intrebare, am sunat azi incercand sa aflu mai multe informatii de la ambasada libanului in romania iar tipa de acolo a incercat ea sa mi explice, dar nu prea am inteles, poate daca vorbeam araba ne-am fi inteles de minune dar asa:(..imi spunea ceva ca merg cu el la ambasada si completam o declaratie, cu actele lui +actele mele..printre care a zis ceva d certificatul de nastere si cel de botez..si ei trimit in liban toate actele astea unde va dura vreo 30 de zile..dar jur ca nu sunt lamurita..si pt ce exact trebuiesc actele astea?
sunt f zapacita si nu reusesc sa ma adun..el este in liban iar eu aici...este f greu:(...
pana acum am primit un raspuns d la primarie pe mail cu nr d inregistrare in care imi spun ce acte trebuiesc pt casatorie , dar apoi ...nu mai stiu ce trebuie facut..

o seara frumoasa

Draga mea,

Te inteleg pe deplin, ti-am spus ca am trecut si eu prin aceleasi furci caudine cand am inceput sa ma interesez de optiunile pe care le aveam.
Sa lamurim pe rand problemele….teoretic si daca te-ai casatori in Liban ai avea nevoie de urmatoarele acte: certificat nastere tip nou, dovada a faptului ca nu esti casatorita (adica adeverinta de celibat obtinuta de la primaria de sector; daca ai fost casatorita, hotarare de divort, dupa care inregistrezi divortul la primarie si apoi ceri adeverinta de celibat); certificat de botez – pt. ca barbatii musulmani se pot casatori numai cu femei musulmane sau crestine si tu trebuie sa faci dovada acestui fapt. Toate aceste documente, ca sa aiba valoare acolo, trebuie traduse.
Ambasada Libanului din Bucuresti va prelua documentele voastre si le va trimite in Liban, unde urmeaza o procedura complicata si indelungata…pe putin 30 de zile!
De ce? Pt. ca tu vei fi verificata, el va fi verificat si inapoi se vor intoarce niste acte care iti vor arata ca el nu mai este casatorit. Toate actele de acolo se vizeaza la politie, la Tribunalul Sunnit (daca sotul tau este musulman sunna), la Min. de Interne si Min. Afacerilor Externe si al Emigrarii. Eu am asteptat mai mult de o luna sa obtin niste stampile pe acte…asa ca, crede-ma pe cuvant, dureaza. De ce crezi ca ti-am spus ca am renuntat sa ma casatoresc aici ? Pt. ca etapele de parcurs aici vor depasi perioada celor 30 de zile acordate de invitatie…si stiu si de la alte persoane, drept de prelungire nu vei obtine, chiar daca oficial nimeni nu-ti va spune asta.
Cat despre primarie, rusinos sa spun….dar nu te baza foarte tare pe ce scrie acolo…au o « educatie » in a omite anumite chestiuni….desi traim in sec XXI casatoria cu un barbat arab nu este privita cu ochi buni….
Imi pare sincer rau ca nu iti pot da vesti mai bune…..

#8 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 02 February 2011 - 11:08 AM

Iti multumesc mult pentru ajutor... si eu am in vedere casatoria acolo, dar as vrea sa incerc si aici..mor de ciuda ca sunt puse atatea piedici si este atat de greu sa te casatoresti in tara ta.
Imi cer scz ca mai revin cu intrebari..ai spus ceva de certificat de nastere tip nou, adica eu il am pe cel vechi care trebuie schimbat? certifdicatul de botez,l-am luat de la biserica dar si pe acela mai trebuiesc stampile?
Viza stiu ca se da pe 90 de zile, ma gandesc ca daca am toate informatiile si as fi pregatita, merita sa incerc, oricum ai spus ca acelasi acte mi-ar trebui si pt casatoria in Liban, deci oricum ar fi bine sa le am.
Poate cand ai timp imi spui si cum se procedeaza pt casatoria acolo, cam cat dureaza ca sa stiu cum as face cu concediul, apoi trebuie sa revin in Romania si ce am de facut si cum ai procedat pt al aduce pe el aici.

Te imbratisez si iti multumesc din suflet:*

#9 Useril este offline   simplyelenna 

• Membru

Posted 03 February 2011 - 10:17 AM

Vezi postareahabibi_bibi, la 02 February 2011 - 11:08 AM, a spus:

Iti multumesc mult pentru ajutor... si eu am in vedere casatoria acolo, dar as vrea sa incerc si aici..mor de ciuda ca sunt puse atatea piedici si este atat de greu sa te casatoresti in tara ta.
Imi cer scz ca mai revin cu intrebari..ai spus ceva de certificat de nastere tip nou, adica eu il am pe cel vechi care trebuie schimbat? certifdicatul de botez,l-am luat de la biserica dar si pe acela mai trebuiesc stampile?
Viza stiu ca se da pe 90 de zile, ma gandesc ca daca am toate informatiile si as fi pregatita, merita sa incerc, oricum ai spus ca acelasi acte mi-ar trebui si pt casatoria in Liban, deci oricum ar fi bine sa le am.
Poate cand ai timp imi spui si cum se procedeaza pt casatoria acolo, cam cat dureaza ca sa stiu cum as face cu concediul, apoi trebuie sa revin in Romania si ce am de facut si cum ai procedat pt al aduce pe el aici.

Te imbratisez si iti multumesc din suflet:*

Draga mea draga,

Inainte sa plec am batut atatea drumuri la Primaria Sectorului 2, ca am crezut ca o sa imi tocesc talpile…Am avut nenorocul ca este cea mai “ca la carte” Primarie….si iti cer mai multe acte decat in celelalte sedii de sector – asta am aflat tot pe forum aici…

Certificatul de nastere de tip nou este deja si in engleza si franceza…deci nu ar mai fi nevoie sa il traduci.

In principiu toate documentele cu care pleci de aici trebuie traduse si supralegalizate (la traducere oricum primesti legalizarea notarului, care nu este suficienta), nu apostila de la Haga, care se acorda pt. statele memebre ale CE. Aici un rol important il are viitorul tau sot….intuiesc ca scriind pe un forum islamic este musulman, nu ? El trebuie sa il intrebe pe sheckh-ul care va oficia casatoria ce acte are nevoie exact…eu pana la urma m-am dus cu ele in limba romana si el le-a dat spre tradus si a pus vizele necesare de acolo. Si actele au fost : copie pasaport, copie decizie divort, adeverinta celibat…eu nu am mai avut nevoie de certificat de botez pt. ca m-am revertit inainte de oficierea casatoriei.

Casatoria in Liban va fi oficiata in rit musulman – casatoria la Ambasada Romaniei in Beirut este posibila numai daca tu ai drept de sedere in Liban, ceea ce nu este cazul. Inainte veti merge la politie si vi se va intocmi un dosar, ti se vor pune intrebari incomode (pe noi ne-au intrebat daca am intretinut relatii intime inainte de casatorie) si in decurs de cateva ore veti fi verificati – eu dupa o ora am aflat ca in urma cu cativa ani fusese in Liban cineva exact cu acelasi nume, care a si avut probleme cu legea…noroc ca eram de varste diferite . Apoi veti primi acordul pt. casatorie. Urmeaza analizele de sange….si gata!

Dupa casatorie, actele nu sunt gata imediat..dureaza mai mult de 1 luna….Eu n-am putut astepta finalizarea lor…mi le-a trimis sotul prin Posta. Din nou, aici un important rol il are sheckh-ul…el le va trimite peste tot la vizat si stampilat.

Dupa ce iti vin actele, urmeaza procedura de recunoastere a casatoriei in Romania. Cererea de transcriere se aproba de catre primar, nu de catre INEP cum era pana acum si perioada de eliberare este de 2, 3 saptamani, nu 3 - 8 luni ca pana acum. PS 2 procedeaza un pic altfel decat celelalte, aici se cere declaratie notariala din partea sotiei, ca este de acord sa ia numele sotului, in urma casatoriei.

DOSAR TRANSCRIERE CERTIFICAT CASATORIE

• certificatul original, cu viza autoritatii emitente (Tribunalul Legal Islamic Sunnit), a Ministerului de Interne si a Ministerului de Externe si al Emigrarilor, iar in tara se face supralegalizare la Ambasada tarii respective – 11 euro (daca nu a fost pusa aceasta viza la Ambasada Romaniei acolo), plus supralegalizare la Ministerul Afacerilor Externe din Aleea Alexandru nr. 24, sector 1 – taxa consulara la CEC sau Trezorerie 25 RON.
• copie dupa certificat
• traducere in lb. romana, legalizata – aprox. 60 RON pag. A4 tradusa din lb. Araba
• copie CI (a cetateanului roman)
• copie certificat de nastere (al cetateanului roman)
• declaratie notariala din partea sotiei romance, cum ca in urma casatoriei doreste sa poarte numele de familie al sotului (in cazul in care acesta nu rezulta din actul de casatorie – in cazul meu, certificatul libanez nu specifica, iar Primaria Sector 2 solicita express aceasta declaratie; am inteles ca alte primarii de sector posibil nu.) – 60 RON
• copie pasaport sot strain

Dupa ce obtii recunoasterea, urmeaza sa trimiti tu actele acolo….in Liban, pt. ca el sa ceara viza de reintregire a familiei. Mai jos am dat “copy/paste” dintr-un alt post al meu pe forum…poate lucrurile s-au mai schimbat intre timp…desi daca ambasadorul este acelasi…
“Ambasada Romaniei din Liban este foarte "sireata", daca imi permiti sa folosesc aceste cuvinte....Pentru ca initial, si mie si sotului meu, care am intrebat separat, ni s-au raspuns lucruri diferite, numai de dragul de a te reintoarce de n ori si de a te descuraja, imi pare rau ca trebuie sa spun asta, dar asa este situatia. Si vei ramana surprinsa sa constati, ca dupa ce te vor pune pe drumuri, sa obtii foarte multe acte, nu iti vor opri mare lucru din ele, dar tu trebuie sa le faci si in unele cazuri sa si platesti pentru ele.

In primul rand, suma pentru care trebuie sa prezinte extras bancar este de 5000 euro, dar, vreau sa iti spun ca nu i-a interesat acest aspect, desi initial il cerusera. Am dedus ca este imperativ in cazul in care tu nu ai casa proprietate personala, sau in cazul in care parintii tai nu il accepta in spatiu.

Actele care ni s-au cerut au fost urmaoarele:

1. copie dupa certificatul romanesc de casatorie (eu am trimis legalizata)
2. copie dupa cartea ta de identitate
3. declaratie notariala din partea proprietarului casei in care locuiesti din care sa reiasa ca este de acord sa il primeasca in spatiu si ca ulterior sa-si stabileasca domiciliul la acea adresa
4. copie dupa actele casei (titlu proprietate, contract de construire, proces verbal de primire...sau ce acte ai tu)
5. declaratie notariala din partea ta din care sa reiasa ca tu esti de acord ca sotul tau sa solicite aceasta viza de reintregire (suna a prostie, dar crede-ma, a cantarit foarte mult!!)
6. 2 foto ale sotului
7. cazier judiciar sot, tradus in engleza sau franceza
8. copie pasaport sot
9. asigurare medicala
10. rezervare bilet de avion (pt. data rezervarii, te sfatuiesc sa iei marja cam o luna jumatate cel putin, din momentul depunerii actelor)
11. la primire acte sunt 2 persoane, una l-a intors pe sotul meu inapoi sa-i aduca si ID tradus in engleza, cand a fost sa depuna, celalalt nu a avut nevoie de el.

Nu ai nevoie de nici un fel de invitatie, aia care se face prin ORI, aceea este pt. viza de scurta durata, ca turist, ori voi aplicati pt. viza de reintregire. De aceea faci tu declaratia aia notariala, cum ca esti de acord ca el sa ceara viza.
Va completa desigur acolo, aplicatia de viza, dar nu plateste nimic, fiind membru de familie al cetateanului roman.

Si dureaza....cel putin o luna toata treaba.

Noi am depus pe 4 septembrie si a obtinut viza pe 6 octombrie si pe 11 a fost aici....

Dar multa rabdare....o sa ai nevoie...Noi ne-am casatorit in aprilie, actele acolo au durat 2 luni, apoi transcrierea in tara, cu tot cu vizari la ambasada, minister si apoi primaria tot aproape 2 luni...viza dureaza si ea 1 luna....in tottal la noi au fost 6 luni…”

Te imbratisez cu drag si daca te mai pot ajuta....

#10 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 04 February 2011 - 02:23 PM

Nu ai idee cat de mult ajuta mesajul tau plin de informatii pretioase :*:*:* iti multumesc si pt rabdarea cu care ai explicat tot!!!!!!

Este mai usor sa merg acolo si sa ma pot casatorii in liniste si fara bataie de cap ..macar sa ma pot bucura de faptul ca ma casatoresc cu barbatul pe care il iubesc.

o zi frumoasa si sper calduroasa :*

#11 Useril este offline   aida 

• Super Membru
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-September 08
  • Interests:islam, business, beauty, books

Posted 21 February 2011 - 07:30 AM

salam aleikum ... este corect tot ce s-a scris ...eu l-am adus pe sot in 11 luni in romania ..m-am casatorit in siria

#12 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 23 February 2011 - 12:56 PM

@ Aida :sa inteleg ca tu te ai casatorit in Siria si abia dupa 11 luni ai reusit sa il aduci aici?
noi vrem sa apuce sa se inscrie si la master (luna septembrie) , si acum imi pare rau ca nu am facut toate demersurile de anul trecut,si acum mi-e teama ca nu ne incadram in lunile ramase, dar cum tot timpul intervine cate ceva, serv meu sau timpul lui liber.
:* merci

#13 Useril este offline   aida 

• Super Membru

Posted 24 February 2011 - 05:40 PM

da 11 luni

Vezi postareahabibi_bibi, la 23 February 2011 - 12:56 PM, a spus:

@ Aida :sa inteleg ca tu te ai casatorit in Siria si abia dupa 11 luni ai reusit sa il aduci aici?
noi vrem sa apuce sa se inscrie si la master (luna septembrie) , si acum imi pare rau ca nu am facut toate demersurile de anul trecut,si acum mi-e teama ca nu ne incadram in lunile ramase, dar cum tot timpul intervine cate ceva, serv meu sau timpul lui liber.
:* merci

poti dupa casatorie sa ii faci invitatie aici,

#14 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 25 February 2011 - 02:25 PM

Buna...revin cu o informatie..a intrebat logodnicul meu la ambasada Rom in Liban si i s-a spus ca transcrierea certificatului dureaza o sapt. Deci asta reduce cu mult lunile d asteptare..nu?:P

#15 Useril este offline   aida 

• Super Membru

Posted 26 February 2011 - 04:00 PM

da asa este, max 10 zile dar costa cam 100-160 euro taxa si plus ca mai tb o serie de acte

#16 Useril este offline   simplyelenna 

• Membru

Posted 28 February 2011 - 11:46 AM

Vezi postareahabibi_bibi, la 25 February 2011 - 02:25 PM, a spus:

Buna...revin cu o informatie..a intrebat logodnicul meu la ambasada Rom in Liban si i s-a spus ca transcrierea certificatului dureaza o sapt. Deci asta reduce cu mult lunile d asteptare..nu?:P

Mmmm…nu stiu ce sa zic…aveti grija…certificatul se transcrie la Ambasada Romaniei din Liban numai daca va casatoriti la Ambasada, lucru care nu era posibil acum 2 ani, decat daca aveai drept de sedere in Liban. Altfel, transcrierea se face in tara…si numai drumurile dureaza o saptamana, pana obtii toate semnaturile….
Asa cum iti spuneam…dupa ce te vei casatori, nu obtii imediat certificatul de casatorie religios…dureaza pana este emis si apoi vreo luna pana primeste toate semnaturile de la ministere, din Liban.
Eu am scris cateva mail-uri la Ambasada si de fiecare data am primit alt raspuns…asa ca un pot decat sa iti urez succes!

#17 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 14 May 2011 - 12:07 PM

Buna.
Nu am mai scris de ceva vreme pe forum , vroiam sa dau cate detalii poate si pt fetele care sunt in aceeasi situatie ca si mine si incearca sa cheme in tara un cetatean strain , in cazul meu libanez. Am reusit sa ii fac invitatia, am primit si acordul celor de la ORI, din pacate exact 60 de zile dureaza, eu am depus-o pe 10 martie iar pe 10 mai am ridicat-o si nu mi-au facut nici o vizita acasa. Cand am depus invitatia ,am scris un memoriu explicativ din care reiesea de unde il cunosc, cat va sta in tara, ce de vine? etc.
Pe sit-ul ORI scrie ca sunt doar 3 taxe de platit dar au uitat sa treaca si taxa de 1 leu, timbru extra-judiciar sau judiciar(de la posta), nu imi aduc bine aminte. Noroc ca m-am dus acolo inainte si am citit. Cum am primit-o am trimis- o catre el cu un curierat rapid Pegasus (210 lei) a ajuns in 4 zile.
La ambasada pt viza au cerut: invitatia, asigurare medicala (eu i-am facut -o din Romania pe o perioada de 3 luni), bilet de avion ,(am gasit o oferta de primavara la tarom de 189 Euro pt 8 -14 iunie)pasaport, 2 poze si un extras de cont de minim 500 de euro. Nu are importanta ca eu ii asigur aici cazarea si intretinerea (nu am inteles de ce). Intr -o sapt , cu ajutorul lui Dumnezeu , au spus ca va avea viza si abia il asteptttttttttttt...
Cum va spuneam intr-o alta postare , dorim sa ne casatorim aici, iar de la ambasada Libanului ne-au spus ca trebuiesc niste acte pt care trebuie sa asteptam o luna sau o luna jumatate. Apoi cat de repede sper sa ajungem la starea civila si sa ne casatorim , sper sa ne incadram si in zile care au mai ramas din viza. Apoi dosarul pt ORI ..stiu ca sunt multe drumuri de facut si nu numai ca ne iubim este deajuns ci sa avem si multa rabdare.

Va pup .

#18 Useril este offline   micky_haddad 

• Începător
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 09-July 09

Posted 29 May 2011 - 06:23 PM

am citit cu mare interes ce ati scris aici. eu am facut in 2009 o invitatie unui cetatean libanez si nu i-au acceptat viza. anul trecut m-am dus eu in liban si anul asta voi merge iar.ma duc cu gandul ca ma pot casatorii cu el acolo, dar as vrea la ambasada romaniei pentru ca eu sunt crestina dar el e musulman.credeti ca este posibil? l-as chema si pe el aici dar mi-e groaza ca nu-i da viza si iar o gramada de bani pierduti fara rost.nu stiu cum sa fac sa-l aduc aici sau sa ne casatorim acolo...se poate sa-mi dati si mie un sfat? va multumesc

#19 Useril este offline   habibi_bibi 

• Începător

Posted 31 May 2011 - 03:42 PM

Buna
Adevarat.... ca este multa bataie de cap cu invitatia dar cel mai greu este sa ai niste bani in cont, eu am luat o prietena d mana , am mers cu ea la banca..din contul ei in contul meu, a scos extrasul si ..apoi i-am returnat banii. In rest, taxele si documentele care se cer si pe sit-ul ORI, inconvenientul este ca dureaza fix 60 de zile pana ti-o aproba, apoi cateva zile pana ajunge si intr -o sapt are viza de la ambasada romaniei.
In ceea ce priveste casatoria la ambasada eu iti voi scrie exact ce raspuns am primit eu de la D-nul Consul:
"Stimata Domnisoara,
Intrucat aveti un proiect familial serios impreuna cu viitorul sot va sugeram sa va adresati Oficiului Roman pentru Imigrari in scopul obtinerii unei invitatii-declaratii necesare pentru viza viitorului sot.
In cazul in care doriti sa efectuati casatoria in Liban, conform legilor libaneze, veti putea obtine ulterior un certificat romanesc de casatorie in baza celui libanez. Mentionam ca se oficiaza casatorii la ambasada doar in cazul in care acestea nu intra in contradictie cu legea libaneza ceea ce nu este cazul dumneavoastra avand in vedere faptul ca sotul detine cetatenia libaneza si trebuie sa respecte legea acestui stat.
Cu stima,
Bogdan VOICU,
Consul,
Ambasada Romaniei la Beirut"
Deci nu este posibila casatoria la ambasada.
Dupa cum au scris si fetele mai sus, este mai usor sa te casatoresti in Liban decat aici, dar eu m-am decis sa incerc. Este mai greu cu actele dar nimic nu este imposibil.
Avand in vedere ca el este musulman, sunt anumite acte care iti trebuiesc pt casatoria in Liban, eu cand m-am interesat era vb despre: certificat de nastere(eu l-am scos d la primarie pe cel international)certificat de botez si adeverinta de celibat (tot de la primarie)..toate supralegalizate la MIn. de Externe, (taxa 25 de lei fiecare)certificatul de botez trebuie vizat in prealabil de Secretariatul de Stat pt. Culte..asta am facut-o si eu sapt trecuta, poate imi cere la ambasada pt dovada lui.
Sper ca te-am ajutat cu ce am reusit sa aflu si eu .
O zi frumoasa

#20 Useril este offline   alexandraM 

• Începător
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 01-June 11

Posted 01 June 2011 - 09:25 AM

BUNA ZIUA,va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu o informatie.zilele trecute mi-a fost acceptata invitatia pt un cetatean libanez,viitorul meu sot,si a urmat trimiterea acesteia la ambasada romaniei in liban.problema mea vine o data cu trimiterea,pt ca am trimis-o printr-o recomandata,alta cala nefiind,libanul nu are contract semnat cu romania pt curierul rapid si sigur.asa ca am trimis-o asa,insa de la oficiul postal doamna respectiva m-a intampinta cu"o faceti pe propria raspundere,noi nu raspundem daca actul in original nu ajunge la timp sau se peirde"
ceea ce as dori eu sa va intreb este daca ati trimis vreo invitatie acolo si daca da in cat timp a ajuns?pt ca se stie,este un termen limita,de 30 zile in care invitatia expira daca nu i se pune viza de la ambasada.
daca ma puteti ajuta cu un rasp va multumesc din suflet,sunt cu sufletul la gura,asteptand sa ajunga la timp
O zi buna

Share this topic:

• 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Fast Reply

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Page Rank
Checker