Islamul Azi: Hijabul ,o atitudine - Islamul Azi

Salt la continut

• 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Hijabul ,o atitudine

#21 Useril este offline   AISCIA 

• Începător
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 11-September 07

Posted 25 February 2008 - 05:56 PM

http://www.speed-land.com/images/07528900012039544875.jpg.....................................................................http://www.speed-land.com/images/09824640012039545622.jpg

In stanga vedeti o sora, iar in dreapta o musulmana.Vedeti vreo diferenta semnificativa?Dupa cum vedeti nu este o mare diferenta intre ele.Amandoua poarta batic...

Singura adevarata diferenta este ca nimeni nu si-ar permite vreodata sa spuna unei surori ca nu trebuie sa poarte batic.Lucru, care din pacate ii este cerut foarte des unei femei musulmane... :angry:

Constitutia romana garanteaza libertatea de a imbratisa o religie si permite oricarui cetatean sa se imbrace in functie de propria dorinta,cu conditia ca acesta sa nu depaseasca limitele decentei si fata sa-i ramana descoperita pentru a putea fi usor recunoscuta...Asadar, purtarea baticului este perfect legitim si legal, la fel cum ceilalti poarta un fular de prada, o basca de baseball sau o flepa cu gluga.

Sa rezumam: Problema hijabului este doar o scuza pentru a deranja musulmanii.

Dar trebuie sa se stie ca o femeie musulmana nu este mai putin musulmana daca ii interzici sa poarte hijab, Pentru ca hijabul reprezinta mult mai mult decat un batic pe cap...Hijab nu inseamna doar acoperirea parului, gatului si a pieptului...Hijabul reprezinta o dovada de supunere a femeii musulmane in fata lui Allah Preainaltul, Hijabul reprezinta identitatea femeilor musulmane, manifestata printr-un comportament modest si simplu,..., iar in final...Hijabul ne reprezinta pe noi dragi surioare,..., deci, haideti sa ne unim si sa luptam pentru acest drept al nostru si sa nu mai permitem ca cineva sa ne intimideze cu vorbe sau sa ne fie frica de pierderea postului de munca sau de barfele dezgustatoare de pe coridoarele universitatilor,saincercam sa le explicam parintilor ca este o alegere a noastra fara a fi obligati de nimeni, pentru ca noi suntem pe calea adevarului, dragele mele, si trebuie sa aparam tot ceea ce Allah a scris in Sfantul Coran pentru noi...
Sa nu uitam ca, cu cat noi respectam mai mult religia noastra, si nu compromitem nimic din ea, cu atat ceilalti ne vor respecta mai mult pe noi...

Allah sa ne ajute in Jihadul nostru, dragi surioare sa ne dea forta si rabdare si sa ne binecuvanteze...Amin.

Va iubesc, dragi surioare, in numele lui Allah cel Milostiv si Indurator...
http://www.speed-land.com/images/05198790012035273741.gif
Imagine postata

#22 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Grup: Administrator Principal
  • Postari: 4085
  • Inregistrat: 01-September 07

Posted 25 February 2008 - 08:04 PM

Din pacate orice am face ei tot vor cauta cai sa ne "razboiasca". In multe tari incearca sa interzica higeabul motivand ca higeabul reprezinta un simbol religios.
Noi nu suntem de acord cu aceasta , higeabul nu este un simplu simbol religios, daca vrei il porti sau daca nu vrei nu-l porti si gata, higeabul este pasaportul, actul de identuitate al femei musulmane. Nu se poate ca higeabul, cruciulita si steau lui David sa aiba acelasi statut pentru fiecare dintre religiile mentionate. Cruciulita intradevar este simbolul crestinismului la fel si steaua lui David, dar acelasi lucru nu este valabil si pentru higeab.
Daca o musulmana iese in public cu higeabul pe cap este aratata cu degetul ca fiind terorista, extremista, radicala sau numai stiu eu ce, pe cand toate personalitatile publice nu se sfideaza sa iasa in public cu o cruce mare in piept si nimeni nu este acuczat?
Unde sunt drepturile omului? Unde este libertatea religioasa?

#23 Useril este offline   kristinika 

• Începător
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-February 09

Posted 04 February 2009 - 08:44 PM

Salamu Aleicum
sunt noua pe acest site ,v-am urmarit din umbra timp de 1 an de cand am descoperit acest site
sunt casatorita de 4 ani,sotul este iordanian ,locuim in Iordania de aproape 2 ani
iar alhamdulialah de 2 saptamani sunt musulmana
hijabul am inceput sa il port de o saptamana,imi vine foarte greu,,il port pentru ,,ALAH,,si nu pentru sot,,el niciodata nu m-a obligat sa trec la islam si nici sa port hijab
binenteles ca mi-a vorbit despre islam foarte mult insa pana la urma a fost alegerea mea sa accept sau nu
sunt fericita,si implinita
eram terorizata cand ieseam pe strada ,toate privirile erau atintite spre mine,de imi venea sa intru in pamant
de cand port hijab ma simnt altfel
nimeni nu se mai uita la mine si ma simnt protejata
familia mea nu stie ca am trecut la islam,nu stiu daca o sa am curajul sa le spun
mai ales ca mama a facut un soc cand m-am casatorit cu sotul meu,parintii fiind impotriva casatoriei noastre
acum daca le as mai spune ca am trecut la islam ar face iar o criza (mama care este si foarte bolnava)si nu vreau sa ii am pe constiinta pe nici unul dintre ei
ma uit si aici in Iordania,cel putin in capitala Aman foarte multe au lasat hijabul si se imbraca ca in europa,pana si cele care mai poarta hijab parta blugi stramti si bluze mulate si hijab
aici ma refer mai mult la tineret,este pacat
dar asta e fiecare cu viata lui
Salam si sper sa ne mai auzim

#24 Useril este offline   mimi 

• Membru
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 30-November 09

Posted 01 December 2009 - 06:23 PM

Eu cand mam casatorit cu sotul meu libanez nu stiam nimik despre islam navem idee de nimik am spus e musulman si cee nui nimik habar aveam de hijab doar ce vedeam in filme!nu mia spus niciodata sa pun hijab ptr el si el mia spus daca vrei sa pui il pui ptr allah .acum sunt de 2ani in liban si toata famylya lui e ff religioasa cate odata simpt presiuni ca si cum sar uita la mine de as fii dezbracata la inceput ma suparam mult dar acum a inceput sa ma atraga hijabu mi se pare frumos si ma uit la cumnatele mele cum il poarta cu mandrie si cum sunt fericite alaturi de sotii si nimeni nu le deranjeaza pe drum sunt respectate si nimeni nu le atinge ori le vb urat ca in rom!eu acum ma imbrac ca ele modest si asta nu inseamna ca nu la moda ma imbrac frumos dar nu sexy!as vrea sami pun hijab dar nu sunt sigura ce decizie sa iau mie foarte frika de reactia parintilor si prietenilor sa fim seriosi stim toti in rom cat de ne politicosi sunt si ce glume proaste au!!!nu vreau ca ei sa spuna tia pus sotu batiku in cap!!! :em_muslim_hijab: si e o decisie foarte grea tot incerc sa citesc si sa ma documentez despre hijab doar ca sami dea putere sa aleg o cale buna si mi dea allah putere sa trec peste tot cu bine ptr ca o parte din mine ar pune hijab si mane :help_2: deja ma doare capuu de atata gandit si ptr mimouna te inteleg sper ca allah sa te ajute

#25 Useril este offline   mimi 

• Membru
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 30-November 09

Posted 01 December 2009 - 06:53 PM

Si inca ceva despre hijab :em_muslim_hijab: femeile nu pun hijabu ptr ca barbati lor le spun si il pun in general de la pubertate de mici le invata mamle lor sal puna ptr allah si cine isi pune hijabu mai tarziu doar ptr ca nu stiu semnificatia lui si cand sunt pregatite il pun ptr allah nu ptr sot!eu lam intrebat pe sotu meu si mia spus ca dacal pun doar pentru el e pacat!si e foarte adevarat sotii musulmani sunt foarte gelosi dar nu gelozie rea gelozie din iubire si respect fata de sotie ptr ca el o salveaza si o indruma pe drum cel bun ca allah sa nui pedepseasca pe amandoi si daca sotu nu are grija de sotie si nu o duce pe calea cea dreapta si o lasa sa ia o cale grejita e pacatul lui si rusinea lui ....mia fost greu sa inteleg toate astea dar traind cu ei am inceput sa vad ce viata frumoasa au si linistita si nu va suparati dar cand suntem toata famyly la un loc si stam si vb eu sunt singura dea colo fara hijab si ma simpt foarte rujinata cand vad ca cumnatele mele nu arata nimik si sotul meu nu vede nimik la ele si fratii lui se uita la mine ma simpt foarte prejos si simpt ca ele sunt niste printese si sunt foarte geloasa pe ele ptr ca nu arata nimik si eu in schimb imi vine sa merg sa ascund dupa usa!!ee adevarat!nu e vorba doar ptr allah sa pui hijabu e totusi si ptr sotu tau ca sal respecti si ca alt barbat sa nu te vada decat sotu si famylya ta.si inca ceva de fiecare dat cand mergem in vizita la cineva eu intru in casa prima si sotu astepat un pik la usa pana cumnata mea merge in camera sa se imbrace decent si sasi puna hijabu iar noi intram in salon vb cu restul famyly si dup un minut apare frumos impodobita si saluta decent..sunt foarte respectosi,si cand cineva vine la noi in casa la fel barbati intra dupa femei si nimeni nu e deranjat !eu am inceput sami pun cate o esarfa asa dea jumatea capului.deci hijabu e in primu rand ptr allah si in al 2 profetu mohamed a spus ''spunel sotiilor tale sasi acopere capu si corpu si cand a intrebat ce se poate vedea la o femei a raspuns fata si mainile deci pui hijab ca sal respecti pe allah si in acelasi tmp sati respecti sotu ooo abia astept sa ma lumineze allah sa pot sami respect si eu sotu sincer am nevoie doar de ajutor ca sa pot pune hijab ahhhhh daca nu miar fii rujine de parerea famylye!si daca as putea sal pun sami fac sotu mandru si linistit si allah sami deschida inima sa accept hijabu odata :em_prayer: :em_prayer: :em_prayer: :em_prayer: :em_prayer:

#26 Useril este offline   moonasdm 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Postari: 2284
  • Inregistrat: 22-February 08

Posted 01 December 2009 - 09:03 PM

Sora Mimi,
Dupa cite inteleg eu ,in interiorul tau se duce o adevarata lupta:intre parerile parintilor tai si cultura romaneasca in care ai crescut si intre dorinta de a te integra in societatea noua libaneza islamica .Lupta inerioara este ,dupa parerea mea PRECEDENTUL hotaririi definitive ce o vei lua,purtarea hiabului.

Pentru a lua o hotarire trebuie sa cunosti exact "ce inseamna sa fi MUSLEM?"
islam=salem amrek illa Allah (sa ti predai existenta ,viata pentru Allah,de dragul Lui)
Acei care se supun unor legi ale unui stat sau unei constitutii,si-au dedicat persoana acelei ordini supreme,guuvern,constitutii;cei care se supun unor trenduri vestice,sunt robii fashion-ului;cei care se iubesc prea mult pe sine si-si petrec ore in sir admirindu-se,impodobindu-se,sunt narcisistii,cei care la fiecare a doua vorba folosesc pronumele "eu"si iau masuri dupa proriile viziuni ,placeri,dorinte fara a tine cont si de urmari pentru cei din jur ,sunt egocentristii ;
musulmanul trebuie sa nu se supuna absolut niciuneia din cele existente pe pamint sau in Univers,in afara Creatorului Unic.Prin urmare il asculta cit poate el de mult;face sacrificii pentru a-i fi pe plac si rabda uneori criticile multimii insa cind pune capul pe perna e multumit cu sine simtindu-se mult mai puternic si de nemanipulat.
اللهم أغفر لي
وللمسلمين والمسلمات
والمؤمنين والمؤمنات
الأحياء منهم والأموات
إلى يوم الدين

#27 Useril este offline   Stefana 

• Începător
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 30-May 09

Posted 03 December 2009 - 10:01 PM

salam aleykum dragi surori
imi pare rau sa vad k sunt si oi ratacite in lume kre nu vor sa deschida ochii spre adevar insa nici nu se lasa ajutate.Allah sa le lumineze mintea si sufletu ameen.

Eu sunt musulmanca de 7 luni alhamdolillah si casatorita de 2 luni cu un musulman care e juma roman juma sirian.Hijabul nul port mereu pt k n toti din familie stiu k sunt convertita iar liceu la care invat e unu cu prestigiu din iasi si multi sunt snobi si sunt marginalizata dk merg cu hijabu, insa hamdolillah sotu meu e lng mn si ma sprijina in deciziile kre le iau si eu deasemeni pe el.
Mam gandit la un lucru.Nu stiu cate veti fi deacord.. dar eu lansez propunerea.:D ce ar fi sa organizam in fiecare orash manifestatii, tema fiind acceptarea hijabului k ceva normal... sa nu mai fim marginalizate... tb sa ne organizam ... daca nu deschidem noi ochii lor atunci ei vor putea singuri ? tb sa le dam o mana de ajutor :)
insha allah astepta opiniile voastre
salam aleykum:*

#28 Useril este offline   euioana19 

• Super Membru
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 21-July 08

Posted 03 December 2009 - 10:17 PM

assalamu aleikum

sis mic stii ca pe mine poti sa contezi oricand ;) e o idee foarte buna!! insha allah sa gasim sustinere in initiativele nostre si sa reusim sa inchegam comunitatea de musulmani de aici.
lakum dina'kum waliah din!

#29 Useril este offline   Valen 

• Super Membru
  • Vezi galerie
  • Postari: 351
  • Inregistrat: 10-May 08
  • Interests:Islam

Posted 03 December 2009 - 10:34 PM

Vezi postareaStefana, la Dec 3 2009, 08:01 PM, a spus:

imi pare rau sa vad k sunt si oi ratacite in lume kre nu vor sa deschida ochii spre adevar insa nici nu se lasa ajutate.Allah sa le lumineze mintea si sufletu ameen.

Eu sunt musulmanca de 7 luni alhamdolillah si casatorita de 2 luni cu un musulman care e juma roman juma sirian.Hijabul nul port mereu pt k n toti din familie stiu k sunt convertita iar liceu la care invat e unu cu prestigiu din iasi si multi sunt snobi si sunt marginalizata dk merg cu hijabu, insa hamdolillah sotu meu e lng mn si ma sprijina in deciziile kre le iau si eu deasemeni pe el.
Mam gandit la un lucru.Nu stiu cate veti fi deacord.. dar eu lansez propunerea.:D ce ar fi sa organizam in fiecare orash manifestatii, tema fiind acceptarea hijabului k ceva normal... sa nu mai fim marginalizate... tb sa ne organizam ... daca nu deschidem noi ochii lor atunci ei vor putea singuri ? tb sa le dam o mana de ajutor :)

Wa'alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatu! :)

Parerea mea este ca, atata timp cat alhamdulillah in Romania nu avem probleme cu hijabul (decat poate in anumite situati, dar ma refer ca nu este ceva legal sa nu mai purtam), eu consider ca ar trebui sa stam cuminti si sa nu recurgem la asemenea manifestatii care ar putea sa intervina negativ in actuala situatie. Ne putem face remarcate si altfel consider eu. Prin simplul fapt ca purtam vestmantul islamic oferim oamenilor ocazia sa vada ca existam si sunt convinsa ca nu mai exista foarte multi oameni care sa nu fi vazut sau auzit de valul islamic. Din cate am observat eu, se fac asemenea manifestatii acolo unde este nevoie adica in tari in care femeile chiar au de suferit ca poarta hijab. La noi alhamdulillah sunt cativa oameni care au probleme dar sunt si oameni care nu au. Eu zic sa spunem alhamdulillah si sa cerem de la Allah sa ne ajute si in continuare sa avem aceeasi "libertate" ,daca poate fi numita asa, pe care o avem in prezent. Alhamdulillah!

Profetul Muhammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Profită de tinereţe înainte de a îmbătrâni, de sănătate înainte de a te îmbolnăvi, de bogăţie, înainte de a fi sărac, de timpul liber, înainte de a fi ocupat, de viaţa ta, înainte de a muri!”
Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

#30 Useril este offline   Gabi Umm 'Aishah 

• Umm 'Aishah
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator Global
  • Postari: 3515
  • Inregistrat: 11-January 08

Posted 04 December 2009 - 12:49 AM

Assalamu alaikum!

Dupa parerea mea, daca noi ne purtam ca si cum este ceva firesc sa purtam hijab si ceilalti ne vor privi ca pe ceva firesc. Acum 15 ani, cand femeile care purtau hijab erau muuuuult mai putine, era muuuuult mai greu. Cu cat suntem mai multe care purtam, cu atat oamenii se obisnuiesc cu noi.

Noi nu suntem homosexuali sau transexuali sa ne facem parade gay prin orase, sa aratam oamenilor cat de mandre suntem noi de hijabul nostru. Nici romanii nu erau atat de inflacarati impotriva acestora, pana ce astia nu si-au fluturat perucile pe strazi!!

Noi putem sa facem lucruri mult mai eficiente pentru a face ca ceilalti sa se obisnuiasca cu noi. In primul rand sa purtam hijabul corect, nu doar o esarfa aruncata pe cap, care cu greu ai putea spune ca e hijab (breton la vedere, machiaj de 3 degete, haine gen costum de scafandru etc), sa nu ne sfiim sa mergem in parc, la cumparaturi, oriunde imbracate asa, ca ne arata lumea cu degetul, sa ne imprietenim cat mai mult cu celelalte surori care sunt la fel ca noi si sa iesim impreuna pt cumparaturi, plimbarea in parc etc (este mai usor ca in acele orase in care lumea este socata sa vada o femeie acoperita, surorile noastre sa iasa impreuna). Putem sa ne schimbam atitudinea fata de ceilalti: devenim mult mai amabile cu cei din jur, salutam vecinii, nu ne pierdem cumpatul pe o vanzatoare holbata la noi, nu raspundem la comentariile de pe strada. La toate ni se intampla sa auzim comentarii pe strada, indiferent ca stam in bucuresti sau intr-un oras in care suntem singura acoperita. Dar asta nu inseamna ca ne punem si noi mainile in solduri si le raspundem pe acelasi ton, pentru ca experienta ne-a invatat ca cei care isi permit sa faca asemenea afirmatii nu pot fi educati si schimbati in 5 min de circ in plina strada. Daca ei nu au multa minte, macar noi sa avem.

Apoi, ar trebui sa ne orientam catre o campanie de informare a celorlalti oameni, nu neaparat manifestatii. Nu e musai sa impartim pliante la trecatori, dar aia care ne intreaba, sa primeasca un raspuns corect. Soferul de taxi, vanzatoarea, vecina, profesorul, colegul, prietena, toti pot sa afle de la noi adevarul despre hijab. Cand te intreaba de ce esti imbracata asa, esti maritata cu arab/turc? Nu raspundem: Da, ca sa scapam cat mai repede de ei. Putem sa raspundem: Nu, ma imbrac asa ca sunt musulmana si asa trebuie sa se imbrace femeile musulmane. Sotii de arabi si turci sunt si crestine, care nu se imbraca asa. Ne imbacam asa cele care respectam regula imbracamintii islamice.

Cand ceilalti ne incalca drepturile doar pentru ca avem batic, ar trebui sa primeasca de la noi o atitudine mai ferma. Cand facem actele, putem sa insistam sa ni se faca cu hijab, suntem cetateni ai acestei tari si avem aceleasi drepturi ca si ceilalti. Daca ni se cere sa ni se faca perchezitie corporala, avem dreptul sa cerem o femeie sa faca acest lucru, nu suntem obligate sa lasam un barbat sa ne caute. Daca nu au personal, nu au nici drept de perchezitie. Nu trebuie sa ne lasam intimidati de cei din jurul nostru, doar pentru faptul ca avem hijab. Daca alegi sa mergi la facultate cu hijab si un profesor face glume pe seama felului in care te imbraci, poti sa ii raspunzi ca nu l-ai auzit facand vreodata glume pe seama unui tricou prea decoltat, un blug prea stramt sau o haina prea demodata. Si atata timp cat nu exista uniforma obligatorie in scoala, poti sa vii imbracata cum vrei, caci te incadrezi sigur in categoria "decent".

Dar daca noi ne ferim sa ne imbracam cu hijab din cauza reactiei oamenilor, sa nu asteptam ca ei sa se schimbe. Trebuie intai sa ne schimbam noi, pentru a-i putea schimba pe cei din jurul nostru. Daca noi nu consideram hijabul ceva normal, niciodata cei din jurul nostru nu-l vor accepta ca pe ceva normal.
Inainte sa postez, imi aduc aminte ca sunt musulman. Nu sunt de acord cu ce spui tu, dar ma abtin de la comentarii numai de dragul lui Allah si de frica greutatii cuvintelor mele in Ziua de Apoi. Dar daca eu tac, sa nu crezi ca tu ai dreptul sa jignesti in continuare.

My blog

Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Imagine postata

#31 Useril este offline   Ms Mariyah 

• Advanced Member
  • Vezi blog
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator - Sondaje
  • Postari: 2373
  • Inregistrat: 02-September 07
  • Interests:you guys will never guess

Posted 04 December 2009 - 09:26 AM

Vezi postareaStefana, la Dec 3 2009, 11:31 PM, a spus:

Assalamu aleikum,
Se vede ca nu porti hijab permanent . Cand ai sa incepi sa il porti full time vei observa ca nu e nevoie de nici o manifestatie si ca totul e ok. Problema e mai mult la tine decat la niste simpli trecatori sau cunostiinte.
Cand vrei sa schimbi ceva in aceasta lume incepe chiar cu tine.
Chiar tu poti fi manifestatia despre care vorbeai, o manifestatie zilnica, purtand hijabul full time.

#32 Useril este offline   Saira 

• Advanced Member
  • Postari: 517
  • Inregistrat: 25-September 07

Posted 04 December 2009 - 11:43 AM

Assalamu alaykum

Ooooo, da, cata dreptate au Gabi si Mariyah. Pai de cate ori nu am iesit pe strada si nu mi s-a intamplat sa vina cineva la mine si sa intrebe sau sa afirme ceva. Imi amintesc ca asteptam un autobuz cand la un moment dat a venit o doamna la mine si m-a intrebat acelasi "de ce" pe care il auzim mereu si apoi a spus ca si dumneaei cunoscuse o familie de muslimi, ii erau vecini in bloc si imi povestea cat de incantata era de ei si cat de amabili oameni erau, politicosi etc. Si azi sau maine chiar noi putem lasa o astfel de impresie, o amprenta adanca in mintile lor. Ce face un comportament islamic in public si decenta nu va face nicio manifestatie. La teorie multi sunetm buni dar degeaba vorbim si spunem ca in Coran scrie asa, un muslim trebuie sa fie asa, cand prin actele noastre noi nu reprezentam ceea ce sustinem.

#33 Useril este offline   gabrielagh guettat 

• Super Membru
  • Grup: Moderator - Cere un sfat
  • Postari: 410

Posted 17 January 2010 - 07:56 AM

:selam:

Mashallah,subiectul acesta nu se va epuiza niciodata,shi va ramne pus in vizorul lumii.
Acest ``metru`` de material,care ne reprzinta cu atata demnitate shi care nu are decat rolul de a ne proteja,noi musulmane suntem mandre shi lumea se simte``oprimata ``pentru noi.

SubhanAllah,dar ceea ce este cel mai frumos este aceasta AVALNSHA, de femei care se reintorc la adevarata shi unica credintza,DECI la acest ``metru`` de material!

Alhamdulillah,Allah Kareem!

ALLAHU AKBAR

#34 Useril este offline   moonasdm 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Postari: 2284
  • Inregistrat: 22-February 08

Posted 21 January 2010 - 10:09 PM

http://www.youtube.com/watch?v=3f9RIBukMXs...feature=related
اللهم أغفر لي
وللمسلمين والمسلمات
والمؤمنين والمؤمنات
الأحياء منهم والأموات
إلى يوم الدين

#35 Useril este offline   Ms Mariyah 

• Advanced Member
  • Vezi blog
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator - Sondaje
  • Postari: 2373
  • Interests:you guys will never guess

Posted 21 January 2010 - 10:26 PM

Vezi postareamoonasdm, la Jan 22 2010, 12:39 AM, a spus:

Foarte interesant si este pana la urma o concluzie pe care am citit-o in multe ziare.
Nu degeaba si Televiziunile din Ro promoveaza atatea femei de nimic care nu au nimic de spus dar culmea, sunt omniprezente pe orice canal , numai pentru ca sunt dezbracate si atragatoare si s-au culcat cu nu stiu cine.

#36 Useril este offline   Raya Ammani 

• Super Membru
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 12-February 10

Posted 13 February 2010 - 12:52 PM

Vezi postareagabi AaO, la Dec 3 2009, 05:49 PM, a spus:

Assalamu alaikum!
La toate ni se intampla sa auzim comentarii pe strada, indiferent ca stam in bucuresti sau intr-un oras in care suntem singura acoperita

Wa alaikum salam gabi,

De curiozitate cam ce comentarii s-au auzit pe strada de la lume? In Romania ma refer.Ca in occident stiu deja clisheele.

Citeaza

Soferul de taxi, vanzatoarea, vecina, profesorul, colegul, prietena, toti pot sa afle de la noi adevarul despre hijab. Cand te intreaba de ce esti imbracata asa, esti maritata cu arab/turc? Nu raspundem: Da, ca sa scapam cat mai repede de ei. Putem sa raspundem: Nu, ma imbrac asa ca sunt musulmana si asa trebuie sa se imbrace femeile musulmane. Sotii de arabi si turci sunt si crestine, care nu se imbraca asa. Ne imbacam asa cele care respectam regula imbracamintii islamice.

Ai dreptate.Multa lume are impresia ca "hijabul si arabul" vin la pachet 2 la pret de 1 :lol: deci ca atare cine are sot arab sau turk are si broboada in cap.In primul rand,cred ca multa lume nu are habar ca nu toti arabii sunt musulmani si ca nu toti musulmanii din nastere sunt practicanti.Deci argumentul ca fiind nevasta de arab sau/si musulman implica automat batic pe cap este cat se poate de slab din partea lor.
In al doilea rand,deoarece multe romance acum musulmane sunt convertite si nu numai convertite dar in urma uei casatorii cu un musulman,da nastere la gresita preconceptie ca barbatul este cel care a impus baticul sau ca femeia a facut-o de dragul lui,inclusiv convertirea.
Putine sunt cazurile in care romanca este din familii mixtesi crescuta in Islam sau sa convertit fara a fi casatorita sau a avea neaparat logodnic sau macar prieten musulman.

Ca atare marea majoritate a persoanelor au deja notiuni gata stabilite in mintea lor si greu ii poti face sa ia in serios convertirea unei femei.De cele mai multe ori este atribuita vreunei constrangeri dar nu credintei si propriei convingeri.

Alt motiv pentru care exista o stigma negativa asupra musulmanilor este din cauza nefericitelor cazuri in care casatoriile au avut un sfarsit urat si viata femeii a fost facuta cosmar.Ele s-au intors in Romania (unele au trebuit sa fuga pe ascuns) cu povestiri despre tragedia lor si precum tot ce este negativ face mai multa sensatie si lasa o amprenta mai adanca in memoria oamenilor...sa ajuns ca femeile musulmane fie ele convertite sau nu sa aiba o imagine deplorabila demna de compatimit.

Animozitate impotriva noastra a femeilor romance musulmane mai poate fi atribuita si faptului ca multa lume ne considera tradatoare ca si cum ne-am fi vandut natia,cultura si religia (ortodoxa fireste) ca sa "ne dam" in religia "mahomedana" pentru ca "umblam cu arabi".
Acum sincer vorbind,nu a auzit nimeni despre ideea care circula pe la romani cum ca cele care "umbla cu arabi" sunt asa si pe dincolo si ca se duc cu ei pentru bani,cadouri,etc...? Multi barbati romani gandesc asa...din invidie pentru ca spun ei..."ne iau astia femeile"...

Deci la asemenea preconceptii am presimtirea ca munca noastra este una dificila precum ar fi a impinge un bolovan la deal.
Avem nevoie de tot ajutorul,rabdarea si intelepciunea pe care ne-o poate darui D-zeu....Inshallah...pentru a schimba status quo in ceea ce priveste opinia publica despre noi in tara.

Cei care cred ca este greu pentru o crestina intr-o tara musulmana,evident ca nu au discutat cu o musulmanca cu hijab intr-o tara seculara sau predominant ortodoxa.
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->بارك الله في العراق <!--sizec--><!--/sizec-->

#37 Useril este offline   Gabi Umm 'Aishah 

• Umm 'Aishah
  • Vezi galerie
  • Grup: Moderator Global
  • Postari: 3515
  • Inregistrat: 11-January 08

Posted 13 February 2010 - 05:32 PM

Vezi postareaRaya Ammani, la Feb 13 2010, 12:52 PM, a spus:

Wa alaikum salam gabi,

De curiozitate cam ce comentarii s-au auzit pe strada de la lume? In Romania ma refer.Ca in occident stiu deja clisheele.

Ai dreptate.Multa lume are impresia ca "hijabul si arabul" vin la pachet 2 la pret de 1 :lol: deci ca atare cine are sot arab sau turk are si broboada in cap.In primul rand,cred ca multa lume nu are habar ca nu toti arabii sunt musulmani si ca nu toti musulmanii din nastere sunt practicanti.Deci argumentul ca fiind nevasta de arab sau/si musulman implica automat batic pe cap este cat se poate de slab din partea lor.
In al doilea rand,deoarece multe romance acum musulmane sunt convertite si nu numai convertite dar in urma uei casatorii cu un musulman,da nastere la gresita preconceptie ca barbatul este cel care a impus baticul sau ca femeia a facut-o de dragul lui,inclusiv convertirea.
Putine sunt cazurile in care romanca este din familii mixtesi crescuta in Islam sau sa convertit fara a fi casatorita sau a avea neaparat logodnic sau macar prieten musulman.

Ca atare marea majoritate a persoanelor au deja notiuni gata stabilite in mintea lor si greu ii poti face sa ia in serios convertirea unei femei.De cele mai multe ori este atribuita vreunei constrangeri dar nu credintei si propriei convingeri.

Alt motiv pentru care exista o stigma negativa asupra musulmanilor este din cauza nefericitelor cazuri in care casatoriile au avut un sfarsit urat si viata femeii a fost facuta cosmar.Ele s-au intors in Romania (unele au trebuit sa fuga pe ascuns) cu povestiri despre tragedia lor si precum tot ce este negativ face mai multa sensatie si lasa o amprenta mai adanca in memoria oamenilor...sa ajuns ca femeile musulmane fie ele convertite sau nu sa aiba o imagine deplorabila demna de compatimit.

Animozitate impotriva noastra a femeilor romance musulmane mai poate fi atribuita si faptului ca multa lume ne considera tradatoare ca si cum ne-am fi vandut natia,cultura si religia (ortodoxa fireste) ca sa "ne dam" in religia "mahomedana" pentru ca "umblam cu arabi".
Acum sincer vorbind,nu a auzit nimeni despre ideea care circula pe la romani cum ca cele care "umbla cu arabi" sunt asa si pe dincolo si ca se duc cu ei pentru bani,cadouri,etc...? Multi barbati romani gandesc asa...din invidie pentru ca spun ei..."ne iau astia femeile"...

Deci la asemenea preconceptii am presimtirea ca munca noastra este una dificila precum ar fi a impinge un bolovan la deal.
Avem nevoie de tot ajutorul,rabdarea si intelepciunea pe care ne-o poate darui D-zeu....Inshallah...pentru a schimba status quo in ceea ce priveste opinia publica despre noi in tara.

Cei care cred ca este greu pentru o crestina intr-o tara musulmana,evident ca nu au discutat cu o musulmanca cu hijab intr-o tara seculara sau predominant ortodoxa.

Assalamu alaikum!

Sora Rayya, ai fi surprinsa cate comentarii auzi, intrebari si asa mai departe. Am o experienta "bogata" desi in ultima vreme ori nu le mai aud eu, ori nu se mai intampla asa des.

In prima zi in Bucuresti m-a luat o vanzatoare de langa moschee "De ce te imbraci mama asa, esti atat de frumoasa si de tanara, cine te pune, esti maritata?" Atunci chiar nu eram maritata si nici nu aveam prieten/logodnic etc asa ca puteam sa raspund raspicat ca nu.

Apoi in parcare la un supermarket, era vara s-a oprit o baba in fata mea, a inceput sa isi faca cruci si sa urle: Doamne pazeste si apara, Doamne pazeste si apara, cum mai umbla si asta. Si a continuat la fel, spre deliciul intregii parcari, care a avut prilej sa se holbeze liber la mine.

Un taximetrist a insistat sa ma convinga ca eu nu mananc la aceeasi masa cu sotul meu, ci el in sufragerie si eu in bucatarie, dupa ce el se satura. Si un altul m-a luat pe ocolite: Hmm, s-a cam facut cald in ultima vreme. Eu am preferat sa il ignor. Dar el a continuat: Si nu va e greu asa? I-am spus ca nu. Dar si in casa, deja s-a facut foarte cald, nu va e greu? Atunci chiar am deveit interesata de conversatie. L-am surprins f tare cand i-am spus ca noi in casa ne dam joc baticul si nu facem baie asa si nici nu ne lipit de noi.

Am fost confundata de cateva ori cu o maicuta, de cele mai multe ori in moduri stupide. O data eram imbracata in alb si de doua ori in timp ce eram insarcinata. Ne-a intrebat un vanzator de la ce manastire suntem, desi era clar pe noi ca nu suntem nici pe departe calugarite. Am vrut sa il intreb daca a vazut vreodata calugarite si daca vreuna era insarcinata!!

Am fost intrebata de nenumarate ori daca sunt sotie de turc sau arab, alta varianta neexistand. Am fost injurata ca la usa cortului la coborarea din tren. Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ca pe mine ma injurau, caci unii strigau f tare Hristos a inviat si ceilalti (erau un grup mare) imi strigau ca m-am vandut pe aurul unui arab. In repetate randuri mi-au fost pipaite hainele, sa vada femeile din ce sunt facute, daca nu cumva lesin de cald.

Cand am platit intretinerea, era un comitet de babe in camaruta respectiva, care direct ma intrebau: da nu ti-e cald, dar nu lesini, dar... Si eram insarcinata prin luna a saptea si se vedea sarcina, motiv mai mare de "mila". Nu am iesit 2 pasi din camera si am auzit in urma mea fel de fel de comentarii, nici macar nu incercau sa sopteasca.

La aeroport, 3 incidente negative, din 3 posibile! Inclusiv mi-a spus cel care verifica pasapoartele: "Ce ai fost si ce-ai ajuns" cu un dispret total pe fata si in voce. Toti functionarii publici si casiere pe la supermarket ma tutuiesc, desi cu toti ceilalti vb in fata mea la pers a 2-a plural. Cand ajung la mine se schimba tonul si asta nu pt ca arat ca un copil de 12 ani. La casa la supermarket si sotul meu a patit acelasi lucru, casiera de o familiaritate de ziceai ca-i soru-sa, desi sotul meu nu prea are alura prietenoasa si de luat peste picior, mai ales imbracat in costum si cu barba.

Cu vecinii intr-un singur loc am avut probleme. Ne mutaseram intr-un bloc unde seful de scara avea pica pe musulmani si pot sa spun ca ma teroriza asa, de fiecare data cand ma vedea, in legatura cu inchipuirile lui. Mi-a spus ca ceva suspect se intampla in casa mea, ca el vrea sa vina in inspectie. Cand i-am spus ca vine doar cand e sotul meu acasa, altfel nu il las sa intre a inceput: Ce, tu tii religia mai rau ca ei? A avut o cearta serioasa cu sotul si apoi a inceput sa spuna la toti ca arabii sunt teroristi si ca ii este frica sa nu cumva sa il impuste sotul meu. A chemat si politia comunitara, care a trimis un echipaj. Acestia au spus ca au venit din obligatie, dar ca vin mereu, la fiecare nou locatar al apartamentului. Inaintea noastra tot musulmani au fost in apartament. Noi am plecat din cauza vecinilor, dupa 4 luni. Dupa noi au venit alti musulmani, care au patit la fel. Ei au rezistat 6 luni. Apoi au venit tot niste musulmani, de care nu mai stiu nimic :qqb006: Dar in rest am avut numai vecini buni

Exemplele sunt nenumarate!!

Dar exista si avantaje. Destul de importante. Inainte, de foarte multe ori, cand mergeam prin locuri aglomerate, nu exista sa nu se impinga careva in mine. In tramvai sau autobuz, ingramadeala aceea specifica, care te sufoca. Mi-au fost furate inainte de cateva ori telfoane, bani etc. Acum, numai daca este cu adevarat aglomerat se ingramadesc asa. In rest, chiar pastreaza o oarecare distanta. Nimeni pana acum nu mi-a bagat mana in buzunar sau in poseta, ca inainte, nu se imping "accidental" in mine, nu primesc invitatii de la muncitorii de pe strada si asa mai departe. Si culmea, sunt chiar oameni care ne apreciaza pentru felul in care ne imbracam. Mai putin vara :qqb006: :qqb006:

Am fost si la Sinaia, citisem in alt thread ca aveai emotii pentru o excursie acolo. Chiar nimeni nu s-a luat de noi acolo, mai erau unii curiosi, dar nu iesit din comun. Cei de acolo sunt obisnuiti cred cu noi, sunt multi musulmani care prefera sa isi petreaca vacantele la munte, nu la mare :qqb006:

Alhamdulillah pana acum nu am avut de suferit de pe urma hijabului, decat incidente care sunt unele chiar haioase, mai ales cand te obisnuiesti cu ele. In orasele mai mici este mai greu, intr-adevar, dar si rasplata este mai mare, inshallah.
Inainte sa postez, imi aduc aminte ca sunt musulman. Nu sunt de acord cu ce spui tu, dar ma abtin de la comentarii numai de dragul lui Allah si de frica greutatii cuvintelor mele in Ziua de Apoi. Dar daca eu tac, sa nu crezi ca tu ai dreptul sa jignesti in continuare.

My blog

Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Imagine postata

#38 Useril este offline   Miha 

• Advanced Member
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 14-September 08

Posted 13 February 2010 - 11:24 PM

in orasele mai mici e si mai amuzant.. se uita la tine fix.. eu purtam rochie lunga cu pantaloni. si ma intalneam cu venicii pe strada, se faceau ca nu ma vad, dar eu ii salutam si cu mai mult foc :D e amuzant sa porti hujab si haine specific musulmane, dar asta inseamna ca trebuie ca tu sa ai atitudinea potrivita. sa fii mereu cu capul sus, sa nu te rusinezi cand le porti si sa nu-ti pese de ce ar putea sa spuna ei.. le zambesti frumos, si treci mai departe, clevetitori ai fost si sunt peste tot in lume, in orice epoca :)

#39 Useril este offline   muhlisun 

• Advanced Member
  • Vezi galerie
  • Grup: Administrator Principal
  • Postari: 4085
  • Inregistrat: 01-September 07

Posted 01 March 2010 - 08:55 PM

Intradevar hijabul este o atitudine dar din pacate pentru unele surori a devenit o moda.
A ramas hijabul dar atitudinea a disparut sau este pe cale de disparitie si cand ne amintim ca sotia profetului, Aisha cand intra in camera in care era ingropat profetul Muhamed dupa moartea lui Omar nu intra decat dupa ce se acoperea cu valul cu toate ca era vorba de un mormant dar aceea evlavie a ei si aceea personalitate a lui Omar o determina sa-si pastreze hijabul chiar si la vizita unui mormant.

#40 Useril este offline   shaymaa 

• Membru
  • PipPip
  • Grup: Surori
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 24-September 10
  • Interests:everything about ISLAM and my brothers and sisters

Posted 27 September 2010 - 01:35 AM

Salam Aleikum wa Rahmatullah Baraktuhu

Ma cheama Shaymaa si sunt din Ploiesti,m-am revertit la Islam acum 1 an si o luna aproape,Alhamdulillah ! Insha Allah voi purta si eu hijabul,imi doresc asta foarte mult insa cred ca mi-ar ingreuna situatia familiala.Parintii mei sunt bineinteles genul de oameni care cred ca Islam=Terorism...si cred ca daca le spun ca m-am revertit m-ar da afara din casa...si ma tem pentru sanatatea tatalui meu...nu prea are voie sa se enerveze...asa ca ma rog PreaBunului Allah sa imi dea putina rabdare si sa imi iau inima in dinti peste doi ani...cand voi termina liceul si voi intra la facultate dar sa le lumineze mintea parintilor mei sa vada adevarul si calea cea dreapta. :muslimah:

Surat Aş-Şarĥ - سورة الشرح
Sura Deschiderii, sura nr. 94

1 - Oare nu ti-am deschis tie pieptul { pentru a primi credinta si invataturile cuprinse in Quran ? }
2 - Si nu am indepartat de la tine povara ta ? { in aceasta lume si in lumea de Apoi ? }
3 - Care-ti apasa pe spinare ?
4 - Si nu am inaltat pomenirea ta ?
5 - Alaturi de greu vine si usorul ! { Astfel a fost oranduiala lui Allah }
6 - Alaturi de greu vine si usorul ! { repetitie ptr subliniere }
7 - Iar atunci cand vei termina { cu lupta impotriva idolilor } , trudeste { aducandu-i lauda si multumire lui Allah }
8 - Dorindu-L pe Domnul tau ! { implorandu-l pe El }

[img]http://http://4.bp.blogspot.com/_izCfbPSZLPs/S7_5r49vTQI/AAAAAAAABZ8/Mxr6EUA2lZE/s1600/yarab.jpg[/img]

Share this topic:

• 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Page Rank
Checker